Domki drewniane - jak znoszą próbę czasu?

24-12-2020, 14:24

Od słońca, aż po deszcz i dzikie zwierzęta, z czasem zdasz sobie sprawę, że te naturalne czynniki mogą z łatwością odebrać piękno i blask Twojej drewnianej posiadłości. Niestety nie da się tego w żaden sposób uniknąć, jednak warto zadbać o to, żeby czynniki zewnętrzne nie powstrzymały Cię od czerpania radość z Twojego domku.

Drewno, to trwały materiał

Drewno jest trwałym materiałem, a budynki zbudowane z odpowiedniego rodzaju drewna oraz utrzymane w dobrym stanie mogą przetrwać lata. Domki, które mają 600-700 lat, wciąż są widoczne na Litwie, czy na Syberii. Jednak czynniki zewnętrzne mogą osłabić konstrukcję domu, zwiększając tym samym koszty napraw i konserwacji. Z tego powodu musisz wiedzieć, co może się stać i co musisz zrobić, aby chronić swoją własność.

domki drewniane

1. Uszkodzenia komórek

Domki całoroczne drewniane narażone są na gorące promienie słoneczne w czasie letnim, co może prowadzić do uszkodzeń komórek w drewnie do takiego stopnia, że wewnętrzna część zostanie wystawiona na działanie ciepła. W tym przypadku problemem jest zbyt duża ekspozycja na słońce, więc poszukując rozwiązania musisz pomyśleć, w jaki sposób zdobyć więcej cienia. Jedną metodą jest tworzenie głębokich werand lub wybudowanie swojego wymarzonego domku w najbardziej odrzewionym miejscu tak, aby ten cień otaczał cały budynek.

2. Suche drewno

Gdy przyczyną wysychania są silne wiatry, powinieneś przygotować się na takie uszkodzenia jak pękanie drewna, a także rozszczelnienie konstrukcji i powstawanie szpar. Wiatr, tak jak słońce, jest zjawiskiem naturalnym i nie da się w żaden sposób powstrzymać jego obecności. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest powstrzymanie potężnych wiatrów sadzając drzewa wokół domu - tą metodą zmniejszysz intensywność wiatru. Jednak robiąc to uważaj, aby nie odciąć całkowicie docierania światła słonecznego.

3. Uszkodzenia spowodowane wodą

Nie tylko suche drewno, ale również mokre drewno może przysporzyć wiele problemów, z którymi możesz się często spotkać, zwłaszcza, jeśli mieszkasz w wilgotnym miejscu. Musisz uważać na wilgotne obszary w Twoim domku, takie jak kąty, ponieważ są to miejsca, w których grzyby mogą łatwo się rozwijać. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest umieszczenie kamieni lub cegieł, jako części ściany, ponieważ zapobiegnie to gniciu drewna w wyniku rozpryskiwania się wody. Jeśli masz rośliny lub krzewy w pobliżu ścian, upewnij się, że znajdują się, co najmniej metr od miejsca, w którym gromadzi się wilgoć, ponieważ mogą tworzyć cień utrudniając tym samym wysychanie wody.

pedzle

4. Gniazda wiewiórek

Z czasem prawdopodobnie napotkasz gniazda wiewiórek. Problem z tymi zwierzętami polega na tym, że mogą one wyrządzić wiele szkód - zatem należy je trzymać z daleka od naszej konstrukcji! Jedyne, co musisz zrobić, aby rozwiązać ten problem to upewnić się, że wszystkie drzewa znajdują się, co najmniej dwanaście metrów od domku (łącznie z gałęziami). Ponadto, jeśli masz na miejscu karmniki dla ptaków to upewnij się, że wiewiórki nie będą miały do nich takiego samego dostępu jak ptaki, ponieważ jedzenie zachęci je do zbliżania się do Twojej posiadłości.

Wszystkie naturalne czynniki takie jak warunki pogodowe, czy dzikie zwierzęta mają znaczny wpływ na stan naszego domku z drewna. Chociaż faktycznie drewno jest trwałym materiałem budowlanym, to mimo tego jest narażone na liczne uszkodzenia i warto zawczasu zapobiegać takim uszkodzeniom.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag nolstag domki drewniane
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: