Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Domena spamhaus.org nie zostanie zawieszona

21-10-2006, 07:20

Spór pomiędzy organizacją Spamhaus, a firmą e360insight można już uznać za zakończony, przynajmniej na płaszczyźnie prawnej. Sąd w Illinois ostatecznie odmówił wywierania dalszych nacisków na ICANN i firmę Tucows, aby zawieszono domenę spamhaus.org.

Sędzia Charles Kocoras uznał, że zawieszenie domeny spamhaus.org byłoby zbyt daleko idącą karą. W ten sposób zostałyby powstrzymane nie tylko działania, które ponoć krzywdzą e360insight, ale również inne działania, które organizacja Spamhaus podejmuje zgodnie z prawem.

Poza tym sędzia potwierdził to, co wcześniej mówili eksperci. Ani ICANN, ani firma Tucows nie były stronami w sprawie (co już wcześniej zaznaczyli przedstawiciele ICANN). Sędzia podkreślił, że nie może wzywać ICANN i Tucows do sądu i wydawać dotyczących tych firm nakazów sądowych, gdyż wtedy roszczenia e360insight stałyby się zbyt szerokie.

Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu organizacja Spamhaus.org, została skazana przez sąd okręgowy w Illinois na karę 11 mln USD, za rzekomo błędne wciągnięcie firmy e360insight na swoją listę spamerów.

Organizacja zignorowała wyrok i postąpiła słusznie, gdyż działa na terenie Wielkiej Brytanii, a wyrok wydał sąd amerykański. Wtedy e360insight zażądała od sądu zawieszenia domeny spamhaus.org. Mimo, że domeny podlegają amerykańskiemu prawu własności, to prawnicy od początku mówili, że spełnienie żądań e360insight nie będzie możliwe.

David Linhardt, CEO firmy e360insight, stwierdził, że jeśli sąd nie potrafi powstrzymać Spamhaus przed łamaniem jego nakazów, to organizacja ta nadal będzie "cenzurować i kontrolować e-maile, które amerykanie mogą otrzymać".

Jednak wydaje się, że Amerykanie jak i mieszkańcy innych krajów chętnie na tę cenzurę przystają, bo administratorzy, którzy chcą blokować spam, bardzo często korzystają z bazy Spamhaus.org. Jeśli tylko jakiś spamer trafi na tę listę, jego zyski maleją. Dlatego właśnie organizacja nie po raz pierwszy staje się celem ataków firmy, która twierdzi, że prowadzi legalny marketing e-mailowy.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *