Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wyjazd do Niemiec to chętnie i często podejmowany sposób na powiększenie domowego budżetu. Obecnie wiele polskich rodzin funkcjonuje naraz w dwóch gospodarstwach domowych – w kraju i za zachodnią granicą. Warto zwrócić uwagę, że system niemiecki oferuje bardzo szerokie wsparcie socjalne, z którego korzystają również Polacy. Do najpopularniejszych form pomocy należy możliwość odliczenia od niemieckiego podatku wielu różnych ulg, jednak nie jest to jedyny sposób, który pozwala uzyskać pomoc systemową. Wśród propozycji kierowanych do naszych rodaków często pojawia się także dodatek mieszkaniowy. Niemcy określają go jako Wohngeld. Czym jest? Jak się o niego starać? Kto ma szanse go otrzymać? Sprawdź.

Czym jest niemiecki dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy, czyli wspomniany już Wohngeld, to bezzwrotny dodatek, który państwo przyznaje jako pokrycie kosztów mieszkania. Warto zwrócić na niego uwagę szczególnie dlatego, że od 2020 roku znacząc on wzrósł. Oznacza to, że jego pozyskiwanie może ułatwić funkcjonowanie nowoprzybyłym. Z dodatku mieszkaniowego skorzystać mogą osoby wynajmujące całe mieszkanie oraz tylko pokój, a także osoby podnajmujące. W takiej sytuacji mowa jest o Mietzuschus. Dodatek mieszkaniowy Niemcy uwzględniają również w przypadku osób posiadających mieszkania czy domy. Lastnzuschuss dostępny jest także w sytuacji, gdy dana osoba ma prawo do stałego zamieszkania lub też użytkowania wieczystego.

Wysokość każdego z wymienionych rodzajów dodatków mieszkaniowych uzależniona jest od kilku kwestii. Są to:

  • wysokość zarobków,
  • kwota opłacanego czynszu oraz odstępne dla właściciela,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym, która zamieszkuje pod danym adresem,
  • wskaźniki granicznych zarobków.

Kwoty te będą również różnić się w zależności od konkretnego landu. Co ciekawe, najkorzystniej jest pobierać dodatek mieszkaniowy w przypadku zameldowania w małym mieście lub na wsi.

Dodatek mieszkaniowy Niemcy – jakie warunki należy spełnić?

Informacje dotyczące możliwości otrzymywania dodatku mieszkaniowego wskazywane są przez odpowiednie ustawy – Wohngeldgesetz (WoGG) i Sozialgesetzbuch (SGB). Decyzja podejmowana jest przez Wohngeldstelle, odpowiadające powiatowi zamieszkania osoby składającej wniosek. Należy pamiętać, że zgoda jest wydawana na podstawie spełniania określonych warunków, dlatego też, jeśli wnioskodawca jest w stanie je potwierdzić, urząd musi przyznać dodatek. Najważniejszym wskaźnikiem jest stosunek wysokości zarobków do kosztów życia w określonym regionie. Aby móc otrzymywać dodatek mieszkaniowy w Niemczech, należy wykazać, że koszty utrzymania przewyższają wypłatę za wykonywaną pracę.

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy w Niemczech jest jednym ze świadczeń socjalnych, które dostępne jest zarówno dla obywateli, jak i cudzoziemców. Wśród dokumentów, jakie należy przekazać do urzędu, znajdują się:

  • wniosek o przyznanie Wohngeld;
  • zaświadczenie o wynajmie;
  • informacja o wysokości dochodów (pozyskane od pracodawcy);
  • zaświadczanie ze szkół uczących się dzieci;
  • poświadczenia warunków życia rodziny (renty, informacja o niepełnosprawności lub statusie osoby bezrobotnej, dokumenty z wysokością otrzymywanych świadczeń);
  • kserokopie dokumentów tożsamości członków rodziny.
Dodatek mieszkaniowy Niemcy – komu się należy?
Foto: Unsplash.com

Źródło: Publikacja partnera

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data