Do inteligentnego fotografowania wystarczy smartfon

23-04-2019, 21:53

Minęły czasy, gdy w daleką lub nieco bliższą podróż brało się ze sobą opasłą lustrzankę ze statywem. Dzisiaj do wykonania dobrej jakości fotografii wystarczy smartfon, coraz lepiej wspomagany sztuczną inteligencją.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Aparaty w smartfonach najnowszej generacji wyposażone są w kilka obiektywów, silne sensory i, co najważniejsze - inteligentne algorytmy. Z powodzeniem zastępują one skomplikowany proces ustawiania parametrów aparatu, których opanowanie kiedyś trwało lata. I choć każdy aparat potrafi zrobić zdjęcie tego, co przed nim umieścimy, wprowadzenie sztucznej inteligencji oznacza, że aparaty zaczynają rozumieć  co „widzą”.

Przykładem telefonu, w którym zastosowano technologię AI jest HONOR View20. Sztuczna inteligencja, którą zawdzięczamy układowi Kirin 980, jest kluczową funkcją w tych urządzeniach. Został on wyposażony w jednostkę przetwarzania neuronowego przewidzianą specjalnie do zadań związanych z AI i uczeniem maszynowym. Umożliwia ona postępy w zakresie fotografowania telefonem. Ów smartfon potrafi odróżniać obiekty od siebie nawet, gdy są one podobne – misia pandę od dwukolorowego kota, roślinkę od drzewa i most od budynku. Optymalizuje ujęcie, nie wymagając przełączania ustawień aparatu. W mgnieniu oka potrafi rozpoznać do 1 500 przedmiotów.

Simon Forrest, główny analityk technologiczny w Futuresource Consulting, wyjaśnia, że sztuczna inteligencja i sieci neuronowe mają zdolność identyfikacji zawartości sceny i wydobywania z niej jak najlepszego obrazu, gdy ty jedynie celujesz i pstrykasz. Jest przy tym pewien. Zauważa również, że  w tym momencie aparaty są dla producentów smartfonów największym obszarem różnicującym marki, a tym samym polem olbrzymich innowacji i inwestycji.

Warto wiedzieć, że sztuczna inteligencja w warunkach słabego oświetlenia, posłuży do sztucznej stabilizacji obrazu przy długim czasie ekspozycji. Możemy więc zrobić zdjęcie przy kilkusekundowej ekspozycji i uzyskać wyrazisty obraz – nawet jeżeli trzęsą nam się ręce.  

Aparaty wyposażone w AI potrafią wydobyć wysoki poziom detalu, nawet jeżeli jesteśmy w dużym oddaleniu od fotografowanego obiektu – Wieży Eiffla w Paryżu, chińskiego Wielkiego Muru czy tokijskiego Skytree.

Ponieważ szacuje się, każdy z nas robi około 25 tys. selfie w ciągu całego życia,  producenci smartfonów inwestują obecnie coraz więcej, w coraz lepsze aparaty przednie. Korzystając z uczenia maszynowego, dobry smartfon potrafi zidentyfikować postać i rozmyć resztę obrazu tworząc efekt „bokeh”, często stosowany w portretach zamieszczanych na Instagramie. Potrafi również usuwać niedoskonałości cery w trakcie robienia zdjęcia, czyniąc późniejsze edytowanie zdjęcia praktycznie zbytecznym.  

Oczywiście ogromne możliwości aparatu, nie zdałyby się na nic, gdyby telefon rozładował nam się w trakcie fotografowania Wielkiego Kanionu. AI przydaje się również tutaj. Optymalizując pracę czynnych aplikacji smartfona, poprawia żywotność baterii – co oznacza, że zdążymy wstawić zdjęcie na Instagram i nie będziemy martwić się o stan baterii w trakcie całego dnia zwiedzania.

Wpływ sztucznej inteligencji i na branżę smartfonów nie ogranicza się jedynie do przetwarzania informacji  i robienia pięknych zdjęć. Według raportu* Economist Intelligence Unit (EIU) z 2018 r., AI będzie czynnikiem napędzającym rozwój badań materiałowych -  już dziś znacząco przyśpiesza odkrywanie nowych surowców. Siedmiu na dziesięciu respondentów uczestniczących w badaniu, którego celem była analiza tego, jak AI i design thinking przekształcą technologię w przyszłości, wyraziło przekonanie, że dzięki takiemu podejściu do produkcji, giętkie smartfony będą wszechobecne do roku 2020 r.

Źródło: HONOR


Następny artykuł » zamknij

Domeny .pl bezpieczniejsze


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.