Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dlaczego witamina D3 jest ważna w procesie rozwoju dziecka?

07-10-2021, 12:28

Witamina D3 to niezbędny składnik odżywczy zarówno dla malucha, jak i dla osób dorosłych. Jaka jest rola witaminy D3 i dlaczego witamina D3 jest tak ważna? Dowiedz się, w jaki sposób zapewnić jej właściwy poziom i jaki preparat wybrać.

Dlaczego witamina D3 jest ważna dla dziecka?

Witamina D3 bierze udział w procesach wchłaniania wapnia i fosforu i jest niezbędna dla rozwoju oraz mineralizacji kości, warunkuje też prawidłowy rozwój i zdrowie zębów. Układ kostny dziecka przez pierwsze miesiące i lata życia rozwija się bardzo intensywnie, więc jego zapotrzebowanie na witaminę D3 jest duże. Niedobory witaminy D3 mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do deformacji kości rosnącego malucha [1]. Witamina D3 jest również niezbędna dla prawidłowej pracy układu odpornościowego. Zbyt niska podaż tej witaminy może przełożyć się na częstsze infekcje i gorsze samopoczucie dziecka [2].

W jaki sposób naturalnie uzupełniać witaminę D3?

Dlaczego witamina D3 jest ważna w procesie rozwoju dziecka?

Naturalnym źródłem witaminy D3 jest promieniowanie UV, czyli światło słoneczne. Stymuluje ono wytwarzanie witaminy D3 w skórze z cholesterolu. By do tego doszło, nieosłonięta ubraniem skóra dziecka powinna być eksponowana na wystarczająco intensywne promienie słoneczne przez około 15 minut dziennie. Jeśli stosujemy krem z filtrem, czas ekspozycji na słońce powinien być odpowiednio dłuższy. Oczywiście należy uważać, by nie doszło do poparzenia delikatnej skóry dziecka – czas przebywania malucha w pełnym słońcu należy odpowiednio wyważyć.

Inna postać witaminy D – witamina D2 – jest obecna w niektórych produktach żywnościowych (rybach, nabiale, olejach roślinnych), ale jej ilość jest niewielka, niewystarczająca do pokrycia dziennego zapotrzebowania.

Czy witaminę D3 należy podawać dziecku także latem?

W naszej szerokości geograficznej intensywność światła słonecznego nie jest przez większą część roku wystarczająca do syntezy witaminy D3 w skórze; jest to możliwe w zasadzie jedynie w miesiącach letnich. Z tego względu zaleca się suplementację witaminą D3 już od pierwszych dni życia dziecka [3]. Podawanie dziecku witaminy D3 zaleca się kontynuować także w miesiącach letnich [3]. Ilość tej witaminy można wówczas ewentualnie zmniejszyć, jeśli dziecko spędza dużo czasu w nasłonecznionych miejscach – warto skonsultować to z lekarzem. Aż 94,4% dzieci w wieku 13–36 miesięcy nie dostarcza wystarczającej ilości witaminy D z dietą, dlatego tak ważna jest codzienna suplementacja [4].

Preparaty z witaminą D3 – jaki wybrać?

Na rynku istnieje wiele preparatów z witaminą D3 oraz wiele form jej podania. Jednak bardzo ważne jest w tej kwestii bezpieczeństwo dzieci i niemowląt oraz komfort mam. Bardzo wygodne i zarazem precyzyjne jest podawanie preparatu za pomocą pompki dozującej. Umożliwia ona dokładne i łatwe dawkowanie preparatu – mama bez problemu może odmierzyć konkretną ilość witaminy wedle zapotrzebowania jej dziecka (zgodnie z rekomendacją lekarza). Pompka w preparacie Juvit Baby D3 umożliwia podanie rekomendowanej dla dzieci w wieku 0–6 miesięcy dawki 400 j.m. witaminy D [3]. Całość dawki trafia bezpośrednio do ust dziecka. Pompka dozująca w preparacie ma jeszcze dodatkowe zalety. W odróżnieniu od dostępnych na rynku kapsułek twist-off zapewnia ona higieniczne i bezpiecznie podanie dziecku witaminy. Nie ma tu ryzyka przypadkowego połknięcia kapsułki przez dziecko.

 

Uwaga! Powyższa porada ma jedynie charakter informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić porady specjalisty.

Przypisy:

1. Paweł Płudowski i in., Krzywica niedoborowa – aktualne spojrzenie na epidemiologię, leczenie i zapobieganie, Post N Med 2016; XXIX(10): 760-766.

2. Marta Myszka, Marian Klinger, Immunomodulacyjne działanie witaminy D, Postepy Hig Med Dosw (online), 2014; 68: 865-878.

3. Rusińska A i in., Zasady Suplementacji i Leczenia Witamina D – Nowelizacja 2018 r. Postępy Neonatologii 2018; 24(1): 1-24.

4. Weker H et al. Nutrition of infants and young children in Poland – Pitnuts 2016. Dev Period Med 2017; 21(1): 13-28.

Juvit Baby D3, krople doustne z pompką dozującą. Skład: 1 naciśnięcie pompki dozującej zawiera 5 µg Colecalciferolum (cholekalcyferolu), co odpowiada 200 j.m. witaminy D3. Zastosowanie: Juvit Baby D3 polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety ubogiej w witaminę D3. Suplementację witaminą D3 w dawce 10 µg (400 j.m.)/dobę rozpoczyna się od pierwszych dni życia, niezależnie od sposobu karmienia. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu. Producent: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.

Suplement diety. Preparat nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.Ostatnie artykuły:

fot. Banqup

Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag witamina d3tag nowptag nolstag forevertag dzieci