Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dlaczego warto montować pompy ciepła?

26-05-2021, 08:35

Nowoczesne pompy ciepła zyskują coraz większą popularność. Na tego rodzaju system grzewczy decydują się zarówno właściciele małych domów prywatnych, jak i zarządcy ogromnych budynków przemysłowych. Mówi się o ekologii działania pomp oraz ich niezawodności. Jakimi zaletami więc wyróżniają się te urządzenia?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii

Niezaprzeczalną cechą pomp ciepła jest fakt, że do działania wykorzystują odnawialne źródła energii. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa, źródła odnawialne są nieskończone - w tym sensie, że ich podaż nie wyczerpuje się. Stale są dostępne. Dzięki temu, nigdy nie następuje deficyt, niedobór takich źródeł. O jakich źródłach mowa? O powietrzu, wodzie bądź gruncie. W przypadku powietrznych pomp ciepła, energia pobierana jest z powietrza, które znajduje się wszędzie dookoła nas. Gruntowa pompa pobiera energię z wnętrza ziemi - o to też nie jest trudno, wystarczą odpowiednie odwierty. Nieco inaczej w przypadku pomp wodnych - tutaj energia pobierana z wody wymusza instalację urządzenia w pobliżu jezior, stawów czy w bliskości studni. Nadal jednak bezpośrednie pochodzenie energii to występująca naturalnie woda. 

Dlaczego warto montować pompy ciepła?

Brak zanieczyszczenia powietrza

Korzystanie z pomp ciepła oznacza również brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Każdy rodzaj pomp cechuje się tym, że żaden z etapów działania, czyli pobór energii, przetwarzanie jej w energię cieplną oraz dystrybuowanie do instalacji grzewczej, nie generuje spalin. Nieodzownym zaś elementem tradycyjnych metod ogrzewania jest to, że towarzyszą im takie skutki uboczne jak powstawanie dymu, popiołu, sadzy i innych rodzajów spalin. Biorąc pod uwagę, że walka ze smogiem jest jednym z najbardziej podnoszonych problemów w największych Polskich miastach, pompy ciepła coraz chętniej brane są pod uwagę jako ekologiczna alternatywa, chroniąca powietrze przed zanieczyszczeniami.

Nie tylko ogrzewanie

Nie każdy wie, że pompy ciepła to nie tylko kwestia efektywnego, ekologicznego ogrzewania budynku. Z powodzeniem nadają się one również do innych celów. Jakich? Po pierwsze, mogą być wykorzystywane do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Energia cieplna może posłużyć do ogrzania wody, która potem może być wykorzystana na bieżące potrzeby. Niektóre z modeli pomp mogą mieć nawet zamontowany specjalny system, który pozwala na podgrzewania wody w przydomowym basenie. Po drugie, oprócz funkcji ogrzewania, mogą też pełnić rolę klimatyzatorów. Takie zastosowanie pomp ciepła przydaje się szczególnie podczas upalnego lata i przynosi ulgę, kiedy panują nieznośnie wysokie temperatury powietrza. Urządzenia odbierają ciepło z domu i usuwają je na zewnątrz budynku, wykorzystując w tym celu technologię przypominającą tą, która wykorzystywana jest w… lodówkach. 

Profesjonalne wsparcie

Wielu firmom, które oferują sprzedaż i montaż ciepła, zależy na czymś więcej niż jedynie sprzedaż swoich urządzeń. Najbardziej profesjonalne firmy mają misję, która polega na propagowaniu idei ochrony środowiska i nowoczesnych rozwiązań, które zgodne są z aktualną wiedzą na temat działań proekologicznych. Nowatermia na przykład, należy do stowarzyszenia Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, którego członkowie stale się dokształcają, podnoszą swoje kwalifikacje, prowadzą szkolenia i uczestniczą w kursach, zdobywają rzetelną wiedzę z całego świata na temat technologii pomp ciepła, jej ekonomicznych, ekologicznych i technicznych aspektach. Dzięki temu Nowatermia stanowi dobre źródło pomocy w przypadku jakichkolwiek zapytań, wątpliwości czy spraw serwisowych - cierpliwie wyjaśnia specyfikę działania urządzeń, w razie potrzeby umawia specjalistyczne przeglądy urządzeń, zawsze starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów.

Pompy ciepła to przyszłość. Już teraz trwa rządowy program Czyste Powietrze, który zachęca do wymiany starych, tradycyjnych systemów grzewczych na urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Tendencja do porzucenia pieców i kominków na rzecz nowoczesnych rozwiązań na miarę XXI wieku, będzie coraz silniejsza. Technologia daje nam możliwości wcześniej niedostępne, alternatywne, ekologiczne, ale równie skuteczne w ogrzewaniu naszych domów. Dlaczego z nich nie skorzystać?

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima