Z badań przeprowadzonych wśród młodzieży w wieku 9-16 lat wynika, że często młodzi ludzie dzięki sztucznym tożsamościom mają dostęp do treści nieodpowiednich dla ich wieku, np. pornografii.
Według badań, przeprowadzonych przez naukowców ze Szkoły Głównej Psychologii Społecznej 16 proc. polskiej młodzieży decyduje się na udawanie kogoś innego w internecie. Oni też częściej niż ich rówieśnicy spotykają się w sieci z różnymi zagrożeniami.
- Potrzeba eksperymentowania z tożsamością występuje u dzieci, a zwłaszcza u młodzieży w okresie dorastania i wiąże się z potrzebą odgrywania różnych ról społecznych. Z jednej strony, pozwala zrealizować zadania rozwojowe ważne dla tego okresu, ale z drugiej może też wynikać z chęci zabawy, potrzeby posiadania kilku tożsamości w sieci, chęci maskowania swojego prawdziwego "ja" - wyjaśnia dr Lucyna Kirwil, psycholog społeczny, koordynator polskiego zespołu badawczego EU Kids Online.
W porównaniu z rówieśnikami nieeksperymentującymi z tożsamością o 7 proc. więcej nastolatków udających kogoś innego w internecie deklaruje, że miało negatywne doświadczenia emocjonalne w związku z niestosownymi treściami, na jakie natknęli się w sieci. O 10 proc. więcej natknęło się na treści związane z seksem. O 32 proc. więcej oglądało intymne części ciała. 10 proc. nastolatków eksperymentujących z tożsamością w sieci oglądało w internecie seks połączony z agresją, czego w ogóle nie doświadczyli młodzi ludzie nieudający kogoś innego.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Internet: Dlaczego młodzież ukrywa tożsamość w Sieci
PAP
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*