Digitalizacja w służbie zdrowia i kieszeni

06-07-2018, 17:32

Polska spółka opracowuje platformę do wymiany danych na temat zdrowia, która pozwoli na rozwój badań naukowych w obszarze medycyny, a także stworzenie nowego systemu opieki zdrowotnej. Działania prowadzone są we współpracy z amerykańskim startupem. Rozwiązanie ma zredukować koszt opieki zdrowotnej do zaledwie kilku euro, dolarów czy złotych miesięcznie.

Podobne rozwiązania digitalizacji – cyfrowe modele do badań i analiz - stosuje się już w przemyśle. Nie trzeba budować prototypu silnika i przeprowadzać fizycznych testów, żeby sprawdzić, jak będą zużywać się poszczególne części urządzenia. W erze tzw. „cyfrowych bliźniaków” (ang. Digital twins) dane dostarczają informacji o strukturze produktu, materiałach czy oddziaływaniu na nie czynników zewnętrznych lub sposobu użycia, a także eksploatacji przedmiotu, co umożliwia przeprowadzenie symulacji danych elementów.

Polska spółka pracuje zaś nad stworzeniem platformy dla medycznych modeli cyfrowych, gromadzących dane indywidualnych osób i oferujących bezpieczne zasady ich wymiany. Naukowcy będą składali zapytania o potrzebę przebadania konkretnego obszaru, zaś dostawcą informacji będzie mógł zostać każdy. Wystarczy, że wybierzemy projekt naukowy, który chcemy wesprzeć i zintegrujemy się z platformą poprzez chociażby smartfon, smartwatch czy inteligentną opaskę. Za naszą zgodą i przez wybrany okres system będzie rejestrował pracę naszego organizmu (bicie serca, liczbę wykonanych kroków, jakość snu, poziom glukozy itp.), a za przekazanie swoich danych na rzecz nauki otrzymamy wynagrodzenie.

Chociaż prace trwają, już dziś możemy mówić o przykładowych korzyściach, jakie w długofalowej perspektywie platforma przyniesie dla człowieka: możliwe będzie np. przewidzenie ataku astmy podczas wyjazdu do określonego regionu (a tym samym podjęcie działań prewencyjnych), wykrycie wady serca, przewidzenie sytuacji stresogennych albo spadku poziomu cukru czy innych substancji, a w następstwie redukcja kosztu opieki zdrowotnej do zaledwie kilku euro, dolarów czy złotych miesięcznie.

Projekt realizowany jest w formule Initial Coin Offering (ICO). To nowoczesna metoda crowdfundingu, w której startupy zbierają kapitał za pomocą kryptowalut!

Źródło: Transition Technologies PSC


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930