Darmowe wersje programów, z których skorzystasz online!

09-07-2020, 08:43

Darmowe programy komputerowe w sieci — online to jeden z ciekawszych trendów. Coraz więcej osób korzysta z takich programów i nie chce instalować wersji desktopowych czy płacić sporych sum za licencje przy płatnych programach. Programy np. edytory tekstu czy zdjęć online są darmowe, mają sporą funkcjonalność oraz są niezwykle poręczne. Wiele osób jednak nadal do końca nie wie, czym są takie programy, jak działają oraz jakie korzyści dają i zastanawia się, czy warto ich używać. Wszystkie informacje na ten temat przedstawiamy poniżej.

Czym są darmowe edytory tekstu czy zdjęć online?

Darmowe programy online to programy, które znajdują się bezpośrednio w internecie — na konkretnych stronach www. Strony te mają formę załadowanego edytora tekstu lub grafiki, który jest niezwykle podobny do tego desktopowego. Jedyną różnicą jest ta, że program otwiera się w oknie przeglądarki, a nie oknie programu na komputerze. Od technicznej strony jest on wczytywany z serwisu internetowego, a nie instalowany na naszym dysku. W sieci istnieje ogólnie wiele różnych programów online. Najpopularniejszymi są edytory tekstu. Jest to np. Google Docs lub Microsoft Office Live. Są to edytory tekstowe, dzięki którym możemy pisać dokumenty, edytować je czy zapisywać na wirtualnym dysku. Kolejnym popularnym typem programów są programy graficzne. Będą to np. Photoshop lub Fotor. Pierwszy program jest niezwykle podobny swoją funkcjonalnością do Adobe Photoshop-a, a drugi służy jedynie do obrabiania i retuszowania zdjęć. W sieci istnieją też programy online zajmujące się tworzeniem i edycją video, audio czy konwertujące dokumenty na inne formaty.

Programy tego typu oferują podstawową i średnią funkcjonalność. W porównaniu do pierwowzoru, czyli programów płatnych, które znajdują się na naszym komputerze, będziemy mieli do dyspozycji większość opcji pozwalających nam pracować w podobny sposób, co na komputerze w oryginalnym programie. W programach tego typu nie będziemy mieli jednak najczęściej do dyspozycji zaawansowanych opcji czy możliwości, które znajdują się w płatnych wersjach. Jest to spowodowane właśnie darmowością programu online, ale i także jego charakterem. W oknie przeglądarki trudno wyświetlić pewne opcje czy funkcje — szczególnie te niezwykle zaawansowane. Do korzystania z tego typu programów będziemy potrzebowali jedynie przeglądarki internetowej oraz szybkiego internetu, choć np. mobilny również wystarczy przy pracy na plikach o małym rozmiarze.

Jak działają w praktyce?

Działanie darmowych programów online jest bardzo proste. Pierwszym krokiem jest odnalezienie odpowiedniego programu w internecie. Wystarczy w tym celu użyć wyszukiwarki Google oraz wpisać do niej np. darmowy edytor tekstu lub darmowy edytor grafiki. Następnie możemy wybrać jeden z programów oraz wejść na stronę www. Na stronie zostanie już automatycznie załadowany dany program. Czasami będziemy musieli go uruchomić samodzielnie. Niektóre programy wymagają też założenia konta, na które się po prostu zalogujemy. Jest ono przeważnie darmowe. Gdy program wczyta się do przeglądarki, będziemy mogli rozpocząć korzystanie z niego. Programy te nie różnią się zbyt wieloma szczegółami od tych tradycyjnych i działają na podobnej zasadzie. Korzystnie jest zatem intuicyjne i proste. Po zakończonej pracy wystarczy zapisać dany projekt np. na wbudowanym dysku wirtualnym, który oferuje dany program. Możemy też pobrać zdjęcie czy plik tekstowy na komputer i wgrać go przy kolejnej okazji. Po zamknięciu przeglądarki, program również się zamyka. Korzystanie z tego typu programów jest możliwe z dowolnego miejsca na świecie i dowolnego komputera podłączonego do internetu. Nie musimy też przeważnie instalować żadnego oprogramowania, wtyczek czy rozszerzeń, a program dostępny jest w zwykłym oknie.

Jakie dają korzyści i plusy takie programy?

Programy online mają bardzo wiele plusów. Pierwszym i jednym z najważniejszych jest ich cena, a w zasadzie brak opłat. Programy takie są przeważnie dostępne za darmo. Nie musimy zatem płacić za nie opłaty wstępnej, licencji czy opłat abonamentowych. Kolejnym plusem jest bardzo dobre odwzorowanie i podobieństwo do programów tradycyjnych — desktopowych. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z ich obsługą. Kolejnym plusem jest funkcjonalność. Programy takie, choć nie posiadają wszystkich funkcji pierwowzorów np. MS Office, oferują bardzo wiele podstawowych i średnio zaawansowanych opcji. Programy takie dostępne są na poszczególnych serwisach internetowych. Oznacza to, że nie musimy ściągać ich na swój komputer - co za tym idzie, możemy zalogować się do nich i korzystać z nich z dowolnego miejsca i dowolnego komputera np. w kafejce internetowej. Znacznie ułatwia to pracę np. gdy nie mamy pod ręką swojego komputera. Wszystkie dane możemy również zapisywać w tych programach, mając do dyspozycji pewną przestrzeń dyskową. Dużym plusem tego typu programów jest też kompatybilność z popularnymi rozszerzeniami dokumentów. Dzięki nim możemy edytować dokumenty stworzone w programach tradycyjnych z popularnym rozszerzeniem np. png czy doc.

Czy i kiedy warto ich używać?

Zdecydowanie warto! Programy online posiada wiele plusów i warto korzystać z nich w kilku przypadkach. Z pewnością będą one dobrym wyborem, jeśli nie potrzebujemy zaawansowanych opcji renomowanych, znanych i płatnych programów komputerowych. Można stosować je do użytku domowego oraz np. edukacji. Z darmowych programów online, zdecydowanie warto korzystać też, jeśli prowadzimy firmę i nie działamy ściśle na konkretnych programach płatnych. Wykorzystywanie darmowych wersji internetowych będzie sporą oszczędnością, szczególnie jeśli mielibyśmy zakupić kilka wersji programów dla całego biura. Programy online dostępne są również w sieci, więc pracownicy mogą korzystać z nich niezależnie oraz dodawać wszystkie dokumenty w chmurze. Programy online to także spore ułatwienie dla osób często podróżujących, które nie zawsze korzystają ze swojego komputera. Osoby takie mogą logować się online do programów i tworzyć zdjęcia czy dokumenty. Z tego typu programów warto korzystać też jako z alternatywy dla nielegalnego oprogramowania. Oprócz kwestii prawnych nielegalne programy mogą być zawirusowane lub uszkodzić nasz komputer.

Materiał powstał we współpracy z: TECHUNBOX.pl


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag darmowe programy
To warto przeczytać

fot. pixabay

fot. Kaspersky

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: