Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Darmowa alternatywa dla ePUAP-ki

14-04-2008, 11:08

Urzędy miały mieć możliwość uruchomienia skrzynki podawczej od 9 kwietnia. Nie wyszło. Kolejna planowana data również została przesunięta. Czasu do maja coraz mniej, ale co ciekawe – urzędy mogą skorzystać z alternatywnego, już gotowego i całkowicie bezpłatnego rozwiązania.

robot sprzątający

reklama


Projekt ePUAP (Elektroniczna Platforma usług Administracji Publicznej) miał udostępnić urzędom neutralną technologicznie platformę umożliwiającą jednostkom administracji udostępnianie usług bez konieczności tworzenia własnej infrastruktury. Mówiąc bardziej obrazowo, ePUAP nie świadczy usług zamiast urzędu, ale umożliwia mu "otworzenie własnego okienka".

Od początku kwietnia pierwsze usługi na platformie miały ruszyć. Oficjalnym terminem był 9 kwietnia, ale do tego czasu nie zakończyły się wymagane testy systemu. Trwały też prace nad zwiększeniem przepustowości baz danych oraz testy odpisów kwalifikowanych od różnych dostawców.

Serwis samorządowy PAP podaje, że MSWiA zdecydowało o przesunięciu terminu uruchomienia pierwszych usług na 14 kwietnia. Nieuchronnie zbliża się jednak 1 maja – dzień, w którym urzędy powinny umożliwić obywatelom składanie podań i wniosków drogą elektroniczną. Niektóre instytucje rozważają zastosowanie zamiast ePUAP rozwiązań komercyjnych. Nie jest to jednak konieczne!

Stowarzyszenie PEMI poinformowało o udostępnieniu własnych rozwiązań w ramach Otwartej Platformy dla eAdministracji. Wśród dostępnych komponentów znajdują się: ESP PEMI (Elektroniczna Skrzynka Podawcza) oraz System eSODA (elektroniczny System Obiegu Dokumentów Administracyjnych).

ESP PEMI to w pełni funkcjonalna skrzynka podawcza umożliwiająca m.in. przyjmowanie wniosków od interesantów, wygenerowanie oraz dostarczenie interesantowi urzędowego poświadczenia odbioru, dostarczanie odpowiedzi do interesantów oraz przeglądanie statusów spraw.

Przedstawiciel stowarzyszenia Tomasz Rakoczy zapewnił w e-mailu dla Dziennika Internautów, że rozwiązania są całkowicie darmowe i niezobowiązujące. Posiadają deklaracje zgodności z wymogami ustawy o informatyzacji.

Jednym z głównych założeń platformy jest zasada współdzielenia. Wypracowane rozwiązanie w jednym miejscu umożliwia jego wykorzystanie w drugim (np. formularze, dodatkowe moduły itp.). Więcej informacji na ten temat na stronach PEMI.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *