Ubezpieczenia komunikacyjne cieszą się sporym zainteresowaniem - nie tylko dlatego, że jedno z nich, czyli ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Każda z polis ma nieco inny zakres, jednak wszystkie zabezpieczają przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń, do jakich może dojść podczas użytkowania pojazdu. Z jakich udogodnień możesz skorzystać? Czym kierować się, wybierając konkretną ofertę? Podpowiadamy.
reklama
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, polisa OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Pozostałe można wykupić, ale nie trzeba - choć towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują bardzo korzystne pakiety rozszerzeń. Więcej informacji na temat polis - nie tylko komunikacyjnych - znajdziesz na https://www.ubezpieczenie.com.pl/.
Według przepisów prawa, ubezpieczenia komunikacyjne zaliczane są do ubezpieczeń majątkowych działu II, a regulacje z nimi związane znajdują się między innymi w kodeksie cywilnym oraz w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To tam znajdziesz najważniejsze definicje, wyjaśniające, czym jest umowa ubezpieczenia i na czym polegają oferowane w jej ramach świadczenia.
Wyróżniamy:
Największą popularnością wśród posiadaczy pojazdów mechanicznych cieszą się ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie AC. Nic więc dziwnego, że towarzystwa często proponują je w pakietach. Jaki mają zakres tego typu polisy?
Zgodnie z przepisami, musisz wykupić ubezpieczenie OC na okres 12 miesięcy. W tym czasie polisa będzie chroniła cię przed odpowiedzialnością finansową za szkody, które potencjalnie wyrządzisz jako sprawca wypadku. Ochroną objęte zostanie nie tylko mienie, ale również zdrowie i życie poszkodowanych. Zakres polisy jest zawsze taki sam, dlatego posiadacz pojazdu mechanicznego za główne kryterium wyboru oferty może przyjąć jej cenę.
W duecie OC / AC ta druga polisa jest dobrowolna. Chroni w przypadku kradzieży lub zniszczenia pojazdu, jednak środki z odszkodowania może otrzymać jedynie jego właściciel. Zarówno sumy, jak i zakres polisy są różne, dlatego warto weryfikować propozycje różnych towarzystw. Często można skorzystać z dodatkowych udogodnień - przykładem może być ubezpieczenie szyb czy opon. AC często chroni także w obliczu szkody wywołanej zderzeniem lub pożarem.
Pakiet assistance zapewnia kierowcom dodatkowe wsparcie, na przykład w postaci pomocy serwisowej, medycznej czy informacyjnej. Zakresy ochrony są bardzo różne, jednak przeważnie w podstawowym pakiecie znajduje się opcja naprawy auta na miejscu, holowania, wymiany opon czy dostarczenia paliwa. Przeważnie odpowiedzialność jest ograniczona - w szczegółach polis spotyka się wskazanie, do ilu kilometrów można holować lub przewieźć lawetą pojazd.
Kolejną dobrowolną polisą jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki niemu ochronie podlega zdrowie i życie kierowcy i/lub pasażerów, co oznacza, że poszkodowany może otrzymać zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Co ważne, NNW dotyczy nie tylko sytuacji, które miały miejsce w ruchu drogowym. Polisa stanowi ochronę także w momencie, gdy do zdarzenia doszło podczas wsiadania do auta czy umieszczania w nim bagaży.
Fot. Pexels. Źródło: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|