Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czym powinien odznaczać się profesjonalny zakład pogrzebowy?

10-10-2022, 15:17

Strata osoby bliskiej to zawsze niezmiernie traumatyczne doświadczenie. Każdy przeżywa je w inny sposób, szukając ukojenia. W takich chwilach niezmiernie ważna okazuje się pomoc ze strony profesjonalnego zakładu pogrzebowego, który pomaga przejść przez ten trudny moment i wspiera w dopięciu wszelkich formalności, związanych z pochówkiem.

Czym powinien wyróżniać się zakład świadczący usługi pogrzebowe? Jakiego wsparcia można oczekiwać od pracujących w nim osób?

Zakład pogrzebowy – zakres obowiązków

Gdy traci się bliskiego, na rodzinę zmarłego spada szereg formalności, których trzeba dopełnić, by przygotować pochówek. Pomocą w takich chwilach powinni służyć pracownicy zakładu pogrzebowego.

Czym zajmuje się taka firma? Zakres usług bywa mocno zróżnicowany, warto zatem zapoznać się z nimi, żeby nie narazić się na dodatkowy stres. Wszystkie potrzebne dane prezentuje na swojej stronie choćby zakład pogrzebowy: https://dompogrzebowylomianki.pl.

Do podstawowych usług zalicza się przygotowanie pogrzebu oraz organizacja kwestii związanych z pochówkiem. Domy pogrzebowe zajmują się transportem zwłok ze wskazanego miejsca (np. domu) do zakładu, a także organizacją uroczystej ceremonii pogrzebowej. Zakłady wynajmują chłodnie, przygotowują ciało, a także realizują kompleksową obsługę pochówku, w tym zajmują się formalnościami cmentarnymi, przygotowaniem trumny i przewiezieniem zmarłego karawanem do miejsca, gdzie ma się odbyć ceremonia.

Przedsiębiorcy oferują dwie formy pochówku: tradycyjny lub z kremacją, z którymi wiążą się oczywiście nieco inne usługi, dotyczące przygotowania do pogrzebu.

Nietypowe usługi pogrzebowe – czym jeszcze może się zająć zakład pogrzebowy?

Oprócz standardowych usług niektóre zakłady pogrzebowe oferują też mniej typowe usługi. Niekiedy można spotkać się z możliwością dobrania oryginalnej trumny lub urny, dopasowanej na przykład kolorystycznie lub zdobieniami do upodobań osoby zmarłej.

Zdarzają się, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, również inne usługi, często o dość kontrowersyjnym wymiarze, odbiegającym znacząco od tradycji. Zalicza się do nich na przykład stworzenie pamiątkowego diamentu zawierającego DNA zmarłego.

Niekiedy zdarza się, że domy pogrzebowe poza standardowymi usługami około pogrzebowymi, oferują też dodatkowe wsparcie na przykład przy późniejszym opiekowaniu się grobem – związane choćby z regularnym sprzątaniem i porządkowaniem terenu w pobliżu grobowca. Bywa to wielkim wsparciem zwłaszcza w przypadku osób starszych, które samodzielnie nie mogą podołać takim obowiązkom, lub ludzi mieszkających daleko od miejsca ostatniego spoczynku bliskiego.

Profesjonalny zakład pogrzebowy – czym musi się wyróżniać?

Aby jak najbardziej wspomóc rodzinę w tak trudnych chwilach, pracownicy zakładu pogrzebowego muszą wyróżniać się szeregiem cech.

Przede wszystkim w takich miejscach powinny pracować osoby głęboko empatyczne i wykazujące się dużym zrozumieniem drugiego człowieka. Każdy reaguje bowiem inaczej na stratę, a obsługa w zakładzie pogrzebowym ma obowiązek podchodzić do żałobników z delikatnością i taktem.

Podczas organizowania ceremonii pogrzebowych profesjonalny zakład musi kierować się tradycjami danej rodziny, wliczając w to oczywiście kwestie religijne i kulturowe. Pogrzeb musi bowiem odbyć się w zgodzie z życzeniami rodziny, bez nadmiernego angażowania ich w sprawy organizacyjne.

Dom pogrzebowy ma zadbać o to, by zdjąć ciężar z barków bliskich zmarłego, równocześnie tworząc przestrzeń do godnego i pięknego ostatniego pożegnania. Pozwala to bowiem ułatwić przejście przez te bolesne doświadczenia, z którymi samodzielnie trudno się zmierzyć pogrążonym w żałobie bliskim.

Ostatnie pożegnanie bliskich zmarłych – wsparcie ze strony pracowników zakładu pogrzebowego

Pracownicy zakładu pogrzebowego muszą wykazywać się umiejętnością słuchania i wczuwania się w emocje i potrzeby osób pogrążonych w żałobie. Stanowią dla nich wsparcie i pomoc w jednym z najtrudniejszych momentów, na który są nieuchronnie narażeni ludzie. W tej sytuacji pełen profesjonalizm, takt, umiejętność sprawnego dopełnienia formalności oraz zorganizowania ceremonii to wręcz kluczowe kwestie.

Czym powinien odznaczać się profesjonalny zakład pogrzebowy?

Fot. materiał partnera

Źródło: Publikacja partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G DataTematy pokrewne:  

tag zakład pogrzebowy