Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czasami jedynym sposobem na to, by przerwać spiralę zadłużenia i wyjść z długów jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Taka możliwość dostępna jest dla osób fizycznych, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i przestały być wypłacalne. Celem tej procedury jest oddłużenie takiej osoby, aby mogła zacząć żyć bez obawy o swoje długi i związane z niespłacanymi w terminie zobowiązaniami konsekwencje. Czym dokładnie jest upadłość konsumencka i kto może na nią liczyć? Podpowiadamy.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka, czyli co dokładnie?

Upadłość konsumencka to procedura sądowa. Jej celem jest oddłużenie osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej i nie radzi sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Jest to więc opcja umożliwiająca restrukturyzację takim osobom ich długów i wyjście z trudnej sytuacji życiowej, w której się znalazły. Postępowanie upadłościowe skierowane jest do osób, które stały się niewypłacalne, a więc od co najmniej 3 miesięcy nie regulują swoich zobowiązań. Warto mieć jednak świadomość, że upadłość konsumencka nie jest równoznaczna z anulowaniem dłużnikowi wszelkich zobowiązań finansowych. Owszem, jej celem jest wyprowadzenie takiej osoby ze spirali długów i oddłużenie jej, ale sąd bierze pod uwagę również konieczność zaspokojenia potrzeb wierzycieli.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Żeby ogłosić upadłość konsumencką, należy być osobą fizyczną, która nie posiada własnej działalności gospodarczej i stała się niezdolna do spłaty swoich zobowiązań. Taka osoba nie mogła również ogłaszać upadłości w ciągu 10 lat poprzedzających datę złożenia wniosku. Osoby zainteresowane tą procedurą, bardzo często zastanawiają się, na co zwraca uwagę sąd zanim przyzna upadłość konsumencką? Jednym z bardzo ważnych elementów, który decyduje o tym czy nasz wniosek zostanie rozpatrzony, jest jego kompletność. Oznacza to, że musi być zgodny z wszelkimi wymogami. Po jego wypełnieniu trzeba udowodnić, że nie jesteśmy w stanie spłacać swoich zobowiązań.

Pamiętajmy, że dowody są dla sądu bardzo ważne i bez odpowiednio przygotowanych dokumentów świadczących o niewypłacalności, nie będzie on w stanie ocenić, jaka jest sytuacja finansowa zadłużonej osoby. Sąd dokonuje analizy złożonych dokumentów i ocenia sytuację majątkową i finansową dłużnika. Dużą uwagę przykłada również do oceny wiarygodności osoby, która składa wniosek o upadłość. Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowej analizy, podejmuje decyzję o ogłoszeniu upadłości konsumenta. Wyznacza wówczas syndyka i rozpoczyna się proces restrukturyzacji długów. Istnieje również opcja, że sąd odrzuci wniosek, jeżeli będzie on nieprawidłowo wypełniony lub osoba, która go złoży nie będzie spełniała wymagań upadłościowych.

 

Foto: Freepik, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Zwolnienia lekarskie