Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czym jest ogrzewanie promiennikowe?

07-05-2021, 07:20

Bez względu na to, czy chcemy ogrzać mieszkanie, biuro czy też hale magazynową zależy nam na wyborze bezpiecznych, wydajnych i ekonomicznych rozwiązań. Czy możliwe jest tworzenie stref ciepła i ogrzewanie pomieszczeń bez strat energii przy pomocy przyjaznych dla środowiska i zdrowia urządzeń? Tak, jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie promiennikowe.

Ogrzewanie promiennikowe

Promienniki podczerwieni wytwarzają ciepło emitując fale elektromagnetyczne, które padając na powierzchnie, obiekty, w tym człowieka powodując odczucie ciepła. Następnie fale elektromagnetyczne odbijając się od obiektów ogrzewają powietrze. Podobne zjawisko zachodzi przy udziale słońca. Tego rodzaju ciepło możemy odczuć w słoneczne dni, kiedy do pomieszczenia przez okno wpadają promienie słońca. Światło pada na przedmioty w pokoju stopniowo je nagrzewając, dzięki czemu nawet gdy słońce przestaje świecić, nagrzane powierzchnie pozostają ciepłe w dotyku jeszcze przez długi czas. Promienniki podczerwieni działają w  analogiczny sposób. Emitują fale ciepła, które są następnie zatrzymywane przez obiekty i przedmioty w nich się znajdujące zapewniając trwałą formę ciepła przez dłuższy okres czasu.

Ogrzewanie na podczerwień nie ogrzewa powietrza w sposób bezpośredni. Fale elektromagnetyczne odbijając się od powierzchni i obiektów powodują odczucie ciepła. Ten sposób ogrzewania sprawia, że promienniki podczerwieni są wydajne i korzystanie z nich oznacza minimalne straty w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami konwektorowymi. Promienniki podczerwieni dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Na rynku znajdziemy smukłe panele, które świetnie sprawdzają się w standardowych wnętrzach, a także elektryczne grzejniki tarasowe, które doskonale nadają się do ogrzewania punktowego na zewnątrz.

Promienniki podczerwieni– jakie są ich zalety?

promienniki podczerwieni systema polska

Podczerwień okazała się przełomem w branży grzewczej i szybko zyskała licznych zwolenników. Zwłaszcza właściciele hal produkcyjnych, magazynów a także restauracji i centrów handlowych docenili to energooszczędne, przyjazne dla środowiska rozwiązanie grzewcze. 

Wśród zalet ogrzewania promiennikowego należy wymieć:

  • Promienniki podczerwieni zużywają mniej energii, ponieważ rodzaj ciepła jakie generują utrzymuje się znacznie dłużej. Mniejsze zużycie energii to wymierne oszczędności związane z wydatkami na ogrzewanie
  • Brak nawiewu powietrza. Ciepło ”przechodzi„ przez powietrze, aż dotrze do przedmiotu czy osoby, przeciągi nie powodują utraty ciepła
  • Po wchłonięciu ciepła przez przedmioty i ściany budynku, ciepło jest oddawane z powrotem do pomieszczenia zapewniając równomierny rozkład temperatury wewnątrz 
  • Ogrzewanie promiennikowe utrzymując ciepło ścian zapobiega osadzaniu się wilgoci na powierzchniach
  • Długa żywotność produktów
  • Niemal bezgłośna praca
  • Estetyczny wygląd – eleganckie obudowy z łatwością wkomponują się w nowoczesne wnętrza
  • Promienniki nie monopolizują powierzchni ścian i podłóg, gdyż mogą być montowane na suficie. Zapewniają w ten sposób efektywne źródło ciepła nie rzucając się w oczy i co ważniejsze nie zajmując powierzchni użytkowej obiektu.
  • Brak mieszania się powietrza łącznie z kurzem

Efektywne ogrzewanie hal magazynowych i produkcyjnych

Obiekty średnio i wielko kubaturowe takie jak obiekty sportowe czy też hale produkcyjne i magazynowe to jedne z najtrudniejszych do ogrzania powierzchni. Duże otwarte przestrzenie, często otwierające się i zamykające drzwi sprawiają, że efektywne i ekonomiczne ogrzanie wnętrza staje się nie lada wyzwaniem. Tradycyjne grzejniki działające na zasadzie konwekcji nie zdają egzaminu w takich warunkach. Świetnie za to sprawdzają się promienniki podczerwieni. Firma Systema oferuje szereg urządzeń, które posiadają dużą rozpiętość cieplną i efektywne koszty eksploatacji. Dzięki temu możliwe jest dobranie optymalnych rozwiązań do danej przestrzeni, bez konieczności pójścia na kompromis.


Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031