Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czym jest lean thinking (po polsku: szczupłe myślenie)?

15-07-2018, 07:10

Po pierwsze – co to jest szczupłe myślenie? Już z samej nazwy możemy wnioskować, że chodzi tu o sposób myślenia. Termin lean oznacz podejście polegające na skoncentrowaniu uwagi na nabywcy, usunięciu zbędnych działań i zakłóceń, które mogłyby potencjalnie obniżyć jakość końcowego produktu. Wartość dodana to innymi słowy generowanie wpływów. W sytuacji, gdy dany proces nie przynosi dochodu, kreowane są koszta.

mat partnera

Proces Flow Thinking (pl. płynne myślenie)

 Operacje typu lean oceniane są w pięciu podstawowych krokach:

  1. Identyfikacja działań, które dodają wartość
  2. Ułożenie działań w odpowiedniej kolejności (również nazywane strumieniem wartości)
  3. Eliminowanie działań, które nie generują zysków
  4. Umożliwienie nabywcy sterowanie procesu produkcji w myśl strategii „push-pull”
  5. Doskonalenie procesu (powtórzenie sekwencji od początku)

Spójrzmy dla przykładu na jeden z najbardziej podstawowych cykli pośród procesów typu lean thinking – cykl od zamówienia do dostarczenia. Działania ze szczytu sekwencji to przyjmowanie zamówienia, składanie zamówienia i jego dostarczanie. Akcje, które nie dodają żadnej wartości to np. wprowadzanie zamówienia, zaległości, inwentaryzacja oraz opóźnienia w transporcie.

W procesie typu lean thinking, przykładowo nabywca sam wprowadza własne zamówienie, produkty robione są na zamówienie, w związku z czym nie powstaje zapas, czy konieczność inwentaryzacji. Produkt wysyłany jest w ciągu 24h, w celu uzyskania jak najmniejszych opóźnień w doręczaniu do klienta.

Bardzo krótki cykl od zamówienia do doręczenia (bez użycia buforu w postaci inwentaryzacji) charakteryzuje działania lean. Operacje lean zapewniają pewny przepływ gotówki. Podsumowując, im krótszy cykl, tym lepiej wdrożona jest strategia lean thinking.

Systemy 5S

Kolejnym istotnym narzędziem stosowanym w lean thinking jest system organizacji 5S. System ten zakłada, że zabałaganione miejsce pracy czy produkcji, skutkuje utrudnieniem w znajdowaniu przedmiotów, zwiększeniem szans na rozproszenie uwagi, spowodowanie wypadków czy błędów.

5S oznacza:

  1. Sortować – segreguj potrzebne i niepotrzebne przedmioty
  2. Set in Order (aranżować) – organizuj przedmioty tak, aby miały swoje odpowiednie miejsce
  3. Shine (polerować) - czyść miejsce pracy
  4. Standaryzować – ustalaj standardy dla trzech pierwszych S.
  5. Sustain (podtrzymuj) – stosuj 5S, jako część swojej pracy

Zwróć uwagę na wizualny charakter lean. Czysty, przejrzysty i skoncentrowany na zadaniu i niczym innym to główne założenia strategii. Lean nie wymaga stosowania matematycznych analiz w przeciwieństwie do Six Sigma.

Six Sigma vs Lean Thinking

Strategia Six Sigma przyjmuje stanowisko, że zróżnicowanie procesu to starta czasu. Lean Thinking za cel stawia niezakłócony przepływ działań i identyfikację akcji, które nie przynoszą zysków. Narzędziem Six Sigma jest analiza statystyczna, która pozwala na zrozumienie wariancji. W celu zrozumienia przepływu procesów lean posługuje się wizualizacjami: mapowaniem procesów, wykresami przepływu oraz mapowaniem strumienia wartości.

Twórcą Toyota Production Systems jest Taiichi Ohno. Przykład TPS uważany jest za jedno z lepszych zastosowań lean thinking na świecie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik







fot. Freepik



fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy