Czym jest i kiedy warto wykonać audyt energetyczny domu jednorodzinnego?

22-09-2021, 07:30

Audyt energetyczny budynku to po prostu ekspertyza, która wykonywana jest przez każdego inwestora przed podjęciem prac modernizacyjnych. Daje nam ona szczegółowy opis zakresu, parametrów technicznych, a także pozwala na oszacowanie skali i kosztów projektu, wraz z doborem najlepszego wariantu. To właśnie na etapie audytu energetycznego określone zostanie najbardziej korzystne energetycznie rozwiązanie, adekwatne do naszych potrzeb.

Czym jest i kiedy warto wykonać audyt energetyczny domu jednorodzinnego?

Jeszcze do niedawna wykonywanie audytu energetycznego było domeną dużych inwestorów i budynków o wielkich powierzchniach i potencjale inwestycyjnym. Jednak aktualnie, kiedy kładziony jest nacisk zarówno na oszczędność kosztów, przy jednoczesnej oszczędności energii, wykonanie audytu energetycznego budynku zlecają zarówno duzi przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe jak i prywatni właściciele domków jednorodzinnych. Przede wszystkim zawsze należy mieć na uwadze, że poszczególne budynki znacznie się między sobą różnią. Każdy z nich ma indywidualne potrzeby energetyczne. W związku z tym, aby dokonać indywidualnej charakterystyki energetycznej konkretnego obiektu, niezbędne jest wykonanie audytu energetycznego, który dostarczy nam kompleksowych informacji o obiekcie.

Audyt energetyczny domu jednorodzinnego przeprowadza się, aby w sposób optymalny zaplanować inwestycję prowadzącą do zmodernizowania obiektu. Jednocześnie określany jest wtedy jej zakres oraz koszty, które trzeba będzie ponieść. W pierwszej kolejności ustala się także, czy dane działania będą opłacalne i rentowne. Przede wszystkim więc, audyt domku jednorodzinnego powinien zostać przez nas wykonany zawsze wtedy, gdy szukamy i oszczędności i sposobu na optymalizację rozwiązań. Nic dziwnego więc, że wiele audytów energetycznych domów jednorodzinnych przeprowadzanych jest przed porą jesienno-zimową, czyli w okresie wzmożonego użytkowania energii, a tym samym znacznego zwiększenia ponoszonych kosztów.

Czym jest i kiedy warto wykonać audyt energetyczny domu jednorodzinnego?

Audyt energetyczny domu jednorodzinnego – zalety

Audyt energetyczny domu jednorodzinnego najlepiej będzie potraktować jako jednorazową inwestycję, która da nam całościowy obraz sytuacji energetycznej. Dzięki temu nasze kolejne działania dążące do optymalizacji nie będą odbywać się bez planu. Profesjonalnie przeprowadzony audyt da nam zestaw informacji i wskazówek odnośnie naszych przyszłych działań. Warto więc zdecydować się na jego wykonanie, nawet jeśli z pozoru jego koszty wydają nam się być zbędnym i bezcelowym wydatkiem.

Zaplanowane działania i konsekwentne wdrażanie planu modernizacji energetycznej obiektu będą bardziej opłacalne niż wdrażanie nieprzemyślanych rozwiązań ah hoc. Najczęściej audyt energetyczny musimy wykonać jednorazowo, a pozyskane informacje posłużą nam w szerszej perspektywie i będą dla nas drogowskazem przy jakichkolwiek inwestycjach. Późniejsze obniżenie kosztów energii, które będzie wynikiem przeprowadzenia audytu energetycznego przyniesie nam szybki zwrot z inwestycji jaką jest sam audyt.




Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać












RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: