Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy wiesz, że... wszyscy jesteśmy alergikami?

28-08-2017, 09:43

Wokół alergii narosło wiele mitów, wśród których najpopularniejszy jest ten, że alergicy stanowią jedynie kilkanaście procent populacji. W rzeczywistości można uznać, że każdy człowiek jest na coś uczulony, jednak może nigdy nie spotkać się z alergenem, przez co się o tym nie dowie.

alergiczka

Alergeny znajdują się wszędzie

Alergeny znajdują się w powietrzu, wodzie, pożywieniu, a nawet w przedmiotach codziennego użytku. Mianem alergików określa się osoby, które odczuwają dotkliwe skutki kontaktu z alergenami częściej niż reszta populacji. Niemniej, reakcja uczuleniowa może wystąpić u każdego. Najmniej podatne na nią osoby zaobserwują u siebie wysypkę, zapalenie spojówek czy katar sienny jedynie, gdy dotknie ich alergia krzyżowa, natomiast osoby mające problemy z nieprawidłową pracą układu odpornościowego mogą cierpieć na atopowe zapalenie skóry. AZS najczęściej dotyka niemowlęta i małe dzieci, jednak zazwyczaj znika samoistnie po ukończeniu przez dziecko 3 lub 4 roku życia. Maluchy często nie tolerują pewnych pokarmów (np. mleka krowiego, czekolady, jajek), przez co na ich skórze pojawia się swędząca wysypka. Objawy stopniowo zanikają wraz z wiekiem, a w dorosłym życiu mali atopicy zwykle są zupełnie zdrowi.

Najwięcej dorosłych jest uczulonych na różnego typu pokarmy, o czym można przeczytać na http://alergiko.pl/najpopularniejsze-rodzaje-alergii/. Wśród najsilniej alergizującej żywności znajdują się: orzechy, owoce morza, mleko krowie, miód, kakao, a także owoce pestkowe. Alergia pokarmowa może jednak dotyczyć każdego produktu żywnościowego, dlatego zdarza się, że niektóre osoby obserwują pokrzywkę czy biegunkę, gdy spożyją niektóre przyprawy lub produkty, które są jadane na co dzień w innych częściach świata. Na http://alergiko.pl/ można zapoznać się z najczęstszymi objawami, jak również poznać rzadkie reakcje alergiczne, jakie towarzyszą uczuleniu na pewne pokarmy.

Nieco rzadszym typem alergii jest alergia kontaktowa. Najczęściej objawia się wysypką po kontakcie skóry z uczulającą substancją. Najwięcej osób skarży się na występowanie pokrzywki na skutek kontaktu z metalami (zwłaszcza z niklem), środkami chemicznymi i lateksem.

 

Zima przyjazna alergikom

Zwykle uważa się, że alergicy dobrze czują się jedynie zimą. Jest to prawdą w przypadku wielu osób, które dotknęła alergia wziewna – wiosna, lato i jesień to czas pylenia roślin, które są główną przyczyną zapalenia spojówek, nieżytu nosa i suchego, męczącego kaszlu. Pozostali alergicy, uczuleni choćby na orzechy, muszą uważać przez cały rok, gdyż śladowe ilości orzechów mogą znajdować się praktycznie w każdym kupowanym produkcie. W takiej sytuacji nawet zima nie jest przyjaznym okresem dla osoby uczulonej.

Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031