Czy warto ubezpieczać kredyty gotówkowe?

19-11-2019, 06:30

Ubezpieczenia kredytów możemy kojarzyć przede wszystkim z kredytami hipotecznymi. W ich wypadku albo są one przez bank wymagane, albo mocno preferowane. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że kredyt hipoteczny opiewa zazwyczaj na bardzo wysokie sumy. Do tego rozciąga się na wiele lat, jest więc pewna szansa, że w tym czasie dojdzie do jakiegoś nieprzewidzianego zdarzenia. Tylko co z kredytami gotówkowymi? Czy je również warto ubezpieczać, zwłaszcza jeśli nie są to duże kredyty?

ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach kredytów gotówkowych?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego nie zawsze będzie wyborem. Tak jak i w przypadku kredytów hipotecznych, czasami banki mogą to traktować jako wymaganie. W innych przypadkach zakup ubezpieczenia będzie opcjonalny, ale taki wybór wiązać się będzie z pewnym ustępstwem ze strony banku. Chodzi tu przede wszystkim o obniżenie oprocentowania kredytu lub rezygnację z prowizji.

Może to dość znacząco zmniejszyć całkowity koszt kredytu. Dlaczego więc banki to robią? Ubezpieczenie daje im pewność, że nawet jeśli zdarzy się mało prawdopodobny najgorszy scenariusz, to będą w stanie odzyskać swoją należność. Lepszą opcją jest więc dla nich rezygnacja z części dochodu, niż potencjalna utrata jego większości.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego to bardzo szeroki termin. Zależnie od tego, jaki rodzaj polisy wybraliśmy, może ono obejmować takie zdarzenia jak:

 • śmierć,
 • utrata zdolności do pracy,
 • trwałe inwalidztwo,
 • utrata pracy.

Przy kredytach gotówkowych ubezpieczenia wymaga się przede wszystkim wtedy, kiedy chodzi o wysoką sumę. Może ono jednak być konieczne nawet przy średnich czy niewielkich pożyczkach, na przykład kiedy mamy niską zdolność kredytową lub negatywną historię kredytową. Zakupienie ubezpieczenia może w takim wypadku zwiększyć nasze szanse, ale nie zawsze to wystarczy.

Może się okazać, że wnioskując samodzielnie nie będziemy mieli dużej szansy na otrzymanie wymarzonego kredytu. Światełkiem w tunelu będą dla nas w takim wypadku specjaliści od zadań specjalnych, czyli pośrednicy kredytowi, tacy jak Habza Finanse. Niestraszna jest im nawet niska zdolność kredytowa. Tam, gdzie my polegliśmy, oni będą w stanie pozyskać atrakcyjny kredyt.

Kiedy ubezpieczenie kredytu nam się nie przyda?

Ktokolwiek, kto miał w swoim życiu jakiekolwiek doświadczenie z ubezpieczeniami, zdaje sobie pewnie sprawę, że zawsze mają one jakieś kruczki, które w pewnych sytuacjach nie pozwolą na wypłacenie świadczenia. Tak jest również w przypadku ubezpieczeń kredytów.

Z otrzymaniem środków od ubezpieczyciela możemy pożegnać się między innymi w następujących sytuacjach:

 • osoba ubezpieczona popełniła samobójstwo,
 • w momencie śmierci znajdowała się pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
 • uprawiała sporty wysokiego ryzyka,
 • prowadziła pojazd bez odpowiednich uprawnień.

Ponadto w przypadku ubezpieczenia od utraty pracy, okaże się ono dla nas nieprzydatne, jeśli:

 • rozwiązaliśmy umowę o pracę za porozumieniem stron,
 • zostaliśmy zwolnieni, ponieważ nie chcieliśmy zaakceptować nowych warunków pracy.

Żeby na pewno być świadomym, co ubezpieczenie obejmuje, a co nie, powinniśmy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W ten sposób nie będziemy później żałować, kiedy okaże się, że zdarzyło się coś niespodziewanego, a ubezpieczenie tego nie obejmuje.

Koszt ubezpieczenia kredytu

Kredyty gotówkowe same w sobie nie należą do najtańszych. Nic więc dziwnego, że jeśli zależy nam na jak największych oszczędnościach, możemy być sceptycznie nastawieni do zakupu ubezpieczenia kredytu. Wobec tego ile ono kosztuje?

W każdym przypadku jego koszt jest obliczany indywidualnie, nie da się więc wskazać jednej, uniwersalnej stawki. Zawsze brane pod uwagę będą między innymi takie czynniki jak:

 • zdolność kredytowa,
 • to, na jaką kwotę i na jak długo zaciągany jest kredyt,
 • zakres polisy, który nas interesuje.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego można opłacić na dwa sposoby. W ratach, które zostaną dodane do rat zaciągniętego kredytu, lub jednorazowo. W tym drugim przypadku nie będziemy musieli wnosić opłaty sami, a po prostu zostanie ona odjęta od wypłacanej nam sumy kredytu.

Czy ubezpieczenie kredytu się opłaca?

Z ubezpieczeniem kredytu jest dokładnie tak samo, jak z innymi ubezpieczeniami od mało prawdopodobnych zdarzeń. Prawdopodobnie nam się nie przyda i będziemy wtedy walczyć z poczuciem niepotrzebnie straconych pieniędzy.

Rzecz jednak w tym, że chociaż te wydarzenia są mało prawdopodobne, to jak najbardziej mogą się zdarzyć. W takim wypadku będziemy bardzo zadowoleni z tego, że jednak na to ubezpieczenie się zdecydowaliśmy. Kto w końcu chciałby zawracać sobie głowę i martwić się jeszcze kredytem, kiedy właśnie padł ofiarą wypadku? W takiej sytuacji brak ubezpieczenia mógłby być katastrofalny i pogrążyć daną osobę finansowo.

Tak więc to, czy warto ubezpieczyć kredyt zależy w dużej mierze od tego, czy lubimy ryzykować i jak bardzo chcemy na kredycie oszczędzić. Warto też podkreślić, ze chociaż ubezpieczenie swoje kosztuje, to w zamian możemy otrzymać na przykład niższe oprocentowanie czy brak prowizji. Wobec tego koszta związane z ubezpieczeniem nie zawsze są dobrym powodem, żeby z niego rezygnować.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag ubezpieczenie kredytu gotówkowego
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: