Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy w celu ochrony tajemnicy firmy można kontrolować korespondencję elektroniczną

GazetaPrawna.pl 17-02-2011, 18:37

Czynności podjęte w celu uniknięcia ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa w firmowych e-mailach są związane z ingerencją w korespondencję elektroniczną pracowników. Czy taka kontrola jest dopuszczalna?

Brak w polskim ustawodawstwie przepisów wprost regulujących przedmiotową kwestię zmusza do poszukiwania odpowiedzi w obowiązującym orzecznictwie. Dopuszczalne jest stwierdzenie, iż w takiej sytuacji zachodzi konflikt przeciwstawnych dóbr, obu zasługujących na ochronę prawną. Pracownik może oczekiwać poszanowania swojej prywatności. Pracodawca natomiast ma prawo domagać się, aby ochrona prywatności pracownika nie prowadziła do nierzetelnego wykonywania pracy lub dopuszczania się działań bezprawnych. (...)

Pracodawca powinien pamiętać zatem, że jeżeli przy monitorowaniu skrzynki e-mail czy też aktywności pracownika w internecie naruszy jego dobra osobiste w wyniku bezprawnego działania, to będzie obowiązany do usunięcia skutków naruszenia. Analogicznie treść korespondencji elektronicznej wysyłanej przez pracownika z firmowej skrzynki podlega ocenie przez pryzmat art. 24 k.c. Jeśli zatem pracownik dopuści się działań naruszających renomę firmy, w tym ujawni tajemnicę przedsiębiorstwa, to będzie mógł zostać uznany za osobę naruszającą dobra osobiste pracodawcy. To może natomiast skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Czy w celu ochrony tajemnicy firmy można kontrolować korespondencję elektroniczną

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *