Czy trzeba płacić podatki w Internecie?
Ostatnie informacje o kontrolach urzędu skarbowego przeprowadzonych wśród uczestników aukcji internetowych wywołały spore zamieszanie wśród zainteresowanych. Aby wyjaśnić wątpliwości i podatkowe aspekty handlu w sieci, serwis PIT.pl przygotował specjalny poradnik pn. "eHandel - jak legalnie prowadzić biznes w sieci".
reklama
Dla wielu młodych osób handel na aukcjach internetowych to dodatkowe źródło utrzymania i forma "dorobienia". To swoisty "inkubator przedsiębiorczości" pobudzający do działania i samodzielności. Czy nagłośniona ostatnio akcja fiskusa wymierzona w tą społeczność nie zniszczy budzącego się w nim ducha biznesu?
- Startując z poradnikiem "Jak legalnie prowadzić biznes w sieci" kierujemy informacje do tych, którzy wciąż się wahają. Popieramy osoby aktywne, poszukujące możliwości i przedsiębiorcze, nie namawiamy jednak do tego by omijać prawo, dlatego właśnie nasz poradnik jest tak kompleksowy. - mówi Jacek Wawrowski dyrektor programowy PIT.pl.
Poradnik stanowi odpowiedź na pojawiające się w sieci (listy dyskusyjne i chaty serwisów aukcyjnych) pytania bezradnych internautów, otrzymujących często niezbyt precyzyjne lub zgoła fantastyczne informacje podatkowe. W oparciu o badania zespołu ekspertów PIT.pl powstała bezpłatna baza ponad 100 rzetelnych odpowiedzi rozwiewających najczęściej występujące wątpliwości, zapewniają przedstawiciele PIT.pl
Odpowiadając na tytułowe pytanie - oczywiście podatki od sprzedaży w Internecie trzeba płacić tak samo jak w handlu tradycyjnym. Powstaje jednak kolejne pytanie, jakie podatki?
Po dokonaniu analizy rodzajów transakcji aukcyjnych eksperci PIT.pl stwierdzili, że w większości przypadków użytkownicy korzystają z rozmaitych zwolnień podatkowych, ponieważ sprzedają lub kupują zazwyczaj rzeczy używane za niewysoką cenę. W związku z tym nie powstaje u nich często żadne zobowiązanie wobec fiskusa i nie muszą składać żadnych deklaracji.
Szczególne wątpliwości budzi z kolei sytuacja osób, które często sprzedają produkty tego samego rodzaju - to w ich kierunku ruszyła akcja kontrolna. W takich przypadkach urzędnicy skarbowi stawiają zarzuty o "zarobkowy, stały i zorganizowany charakter działalności" - co oznacza, że osoby takie mogą zostać uznane za prowadzące wbrew prawu niezarejestrowaną działalność gospodarczą.
Istnieje jeszcze część transakcji, co do których odpowiedź "czy, ile i na jakich warunkach płacić podatki" nie jest już tak prosta i wymaga przebrnięcia przez meandry polskiego systemu, m.in.:
- Jak płacić podatki, gdy sprzedajemy rzecz używaną za cenę ponad 1000 zł lub rzecz nową, ale używaną krócej niż 6 miesięcy?
- Czy dla zwolnienia podatkowego, w ogóle potrzebne jest używanie rzeczy?
- Kto, kiedy i jakie deklaracje podatkowe obowiązany jest złożyć?
- Jak zapłacić podatki należne od programów komputerowych, sprzedawanych za cenę poniżej 1000zł?
- Jak zmusić drugą stronę do podpisania deklaracji podatkowych PCC, - jeżeli jest to konieczne?
- W jakiej deklaracji ująć dochód ze sprzedaży rzeczy?
- Czy trzeba odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy?
- Jak zalegalizować działalność handlową?
- Kto płaci podatki: rodzice czy dziecko?
- Czy niepełnoletni ma prawo sprzedawać w sieci?
Poradnik PIT.pl udziela odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania oraz wiele innych. Znajdziemy tam również wyjaśnienie, jak należy interpretować definicje działalności gospodarczej, a także podpowiedzi i wskazówki dotyczące prowadzenia własnej firmy.
W module eHandel dostępny jest też odrębny dział poświęcony sytuacjom podatkowym i prawnym firm, które handlują w sieci oraz na aukcjach internetowych - wyjaśniający m.in. kwestie sprzedaży na odległość, przyjmowania zwrotów czy handlu międzynarodowego.
Poradnik ma być sukcesywnie rozwijany dzięki współpracy z działem społeczności i obsługi użytkowników Allegro.