Czy Rzecznik Praw Podatnika jest potrzebny?

05-10-2018, 12:51

Choć intencje w odniesieniu do instytucji Rzecznika Praw Podatnika są bardzo dobre – to jednak powołanie kolejnej dużej struktury administracyjnej może rodzić znaczące koszty bez oczekiwanych efektów. Powołano już bowiem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw – którego kompetencje częściowo pokrywają się z tymi planowanymi dla RPP. Ponadto według FPP instytucja w powinna być maksymalnie niezależna od polityków.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw w procesie legislacyjnym został pozbawiony kluczowych, ważnych dla przedsiębiorców kompetencji, takich jak: reprezentacja przed organami państwowymi czy wstrzymywanie kontroli w uzasadnionych przypadkach, obniżono także wymagania dla kandydatów.

Mariusz Korzeb, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, uważa, że powołanie Rzecznika Praw Podatnika, jeśli ograniczy się jego kompetencje i kwalifikacje – tak, jak miało to miejsce w przypadku Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw – może oznaczać, że taka instytucja nie spełni swojej roli, a zatem będzie niepotrzebna. Przed decyzją o powołaniu kolejnej – zwłaszcza terenowej – struktury, która obciąży budżet państwa wielomilionowymi kosztami, należy przeprowadzić odpowiednie analizy. Ponadto należy rozważyć, czy kompetencje poszczególnych rzeczników powinny się dublować – uprawnienia Rzecznika Praw Podatnika są częściowo wyczerpane w obszarach przypisanych Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw, jak i Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Według członka FPP instytucja każdego rzecznika powinna być wreszcie całkowicie apolityczna – powinien być powoływany przez większość parlamentarną na określoną kadencję. Jak bowiem rzecznik ma identyfikować się z obywatelem, jeśli jego przełożonym jest Minister?

W kompetencjach nowego Rzecznika będzie:

• udział w toczących się postępowaniach,

• możliwość wglądu do akt,

• przedstawianie wniosków do władz skarbowych w trakcie toczącego się postępowania,

• wniesienia odwołania i skargi do sądu,

• wnioski o interpretację podatkową,

• prowadzenie przewidzianej w projekcie nowej Ordynacji podatkowej procedury mediacyjnej.

Planuje się, że w 16 krajowych izbach skarbowych będą znajdować się biura zastępców Rzecznik Praw Podatnika, a siedziba główna w Warszawie. W celu zapewnienia profesjonalizmu pomocy udzielanej przez Rzecznika, jednym z kryteriów zapisanych w przepisach będzie wymaganie, by miał on doświadczenie w stosowaniu prawa. Rzecznik będzie musiał mieć 10- letnie doświadczenie w praktyce stosowania prawa podatkowego, a jego zastępcy - 5-letnie.

Źródło: Federacja Przedsiębiorców Polskich


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031