Czy Polacy inwestują w przyszłość swoich dzieci? - badanie osób pobierających świadczenie 500 plus

22-11-2019, 14:14

80% Polaków pobierających 500 plus na pierwsze dziecko myśli o zapewnieniu lepszej przyszłości swoim pociechom - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia. Analiza wniosków pokazała również, że młodzi rodzice zdecydowanie rzadziej niż inni martwią się o perspektywy swoich dzieci.

Dla większości oznacza to zabezpieczenie finansowe (66%), a także inwestowanie w jego edukację (22%). Respondenci jako najbardziej skuteczną drogę pomnażania kapitału z myślą o dzieciach najczęściej wskazywali odkładanie środków na rachunku oszczędnościowym (23%), w przysłowiowej skarpecie (22%) lub na lokacie (21%).

Myśląc o przyszłości dzieci, Polaków niepokoi przede wszystkim to, że mogą one mieć problemy ze znalezieniem pracy (18%) oraz że może nie starczyć im pieniędzy na godne życie (17%). W dalszej kolejności martwią się o stan ich zdrowia (11%), a także potencjalną nieporadność (7%). Młodzi respondenci częściej niż inni wskazywali na brak obaw związanych z perspektywami swojego potomstwa (31% do 23%). Rzadziej niż inne grupy wiekowe deklarowali również, że sen z powiek spędza im możliwe bezrobocie ich pociech (9% do 18%).

Jeden na dwudziestu rodziców, beneficjentów programu 500 plus na pierwsze dziecko, przyznawał, że fundusze inwestycyjne to dobry sposób na zabezpieczenie przyszłości swojego potomstwa. Jako główne bariery przed korzystaniem z tego rozwiązania respondenci wskazywali przede wszystkim potencjalne ryzyko oraz brak zaufania do tego typu instrumentów finansowych (43%), a także wysokie koszty uczestnictwa i opłaty związane z zarządzaniem środkami (25%).

Według ostatnich danych jedynie 15% rodziców, beneficjentów programu 500 plus na pierwsze dziecko, przeznaczana na ten cel dodatkowe środki. Brakuje nam wiedzy o tym, jak efektywnie oszczędzać – za jeden z najlepszych sposobów pomnażania kapitału nadal uznajemy świnkę skarbonkę, a inne instrumenty finansowe traktujemy z rezerwą. Boimy się tego, czego nie znamy, a poziom wiedzy ekonomicznej wśród Polaków jest, jak pokazują liczne badania, dość niski.

- Kampania edukacyjna związana z wprowadzeniem PPK ma szansę to zmienić – przybliżyć mechanizmy funkcjonowania rynku finansowego, a tym samym pokazać fundusze inwestycyjne jako jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych form pomnażania kapitału. To szczególnie istotne w kontekście oszczędzania długoterminowego, jakim jest przecież odkładanie środków na zabezpieczenie przyszłości dzieci – mówi Małgorzata Rusewicz, Wiceprezes Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na reprezentatywnej próbie Polaków dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930