Czy można zrobić ciekawe zdjęcia swoim maluchom, przy użyciu smartfona?

03-08-2021, 11:40

W obecnych czasach wielu amatorów fotografii do robienia okazjonalnych zdjęć najczęściej używa swojego smartfona. Jednakże, aby obrazy były dobrej jakości, warto zapoznać się z wszystkimi funkcjami aparatu, wbudowanego w nasz telefon. Jest to podstawowa sprawa, jeśli zamierzamy zrobić interesującą sesję np. swojemu dziecku.

Czy można zrobić ciekawe zdjęcia swoim maluchom, przy użyciu smartfona?

Oczywiście, jeżeli odpowiednio się przygotujemy, zapewnimy odpowiednie oświetlenie i zapoznamy ze specyfikacją techniczną swojego aparatu, to zapewne uda się nam wykonać urocze ujęcia swoim pociechom.

Niestety fotografując smartfonem, często popełniamy ten sam błąd, robiąc zdjęcia z poziomu oczu. Chociaż nie ma w tym nic złego, to zdecydowanie korzystniejsze będzie zbadanie również innych kątów i wykonanie serii ujęć, które mogą okazać się naprawdę wyjątkowe. Właśnie dlatego nie powinniśmy się ograniczać, tylko śmiało eksperymentować z perspektywą i różnymi kątami nachylenia.

Naturalną sprawą jest, że dorośli są znacznie wyżsi od dzieci. Dlatego też ciągłe fotografowanie z poziomu osoby dorosłej oznacza, że zawsze będziesz mieć ujęcia z góry lub takie, w których dziecko patrzy na aparat. Aby więc zrobić lepsze zdjęcia swojemu maleństwu, czasami najlepiej jest zejść do jego poziomu i uchwycić moment, kiedy nasza pociecha będzie patrzyła prosto w aparat. Niestety może to wiązać się z dostosowaniem się pozycji dziecka i będziemy musieli uklęknąć lub położyć się płasko na podłodze.

Alternatywnie można ustawić malucha na podwyższonej powierzchni, tylko należy upewnić się, że będzie to bezpieczne.

zdjęcia dzieci przy użyciu smartfona

Jeśli więc zamierzasz przenieść swoje zdjęcia na wyższy poziom i robić coraz to lepsze ujęcia, to powinieneś skorzystać także z mobilnych akcesoriów fotograficznych. Numerem jeden systemu wsparcia aparatu, zdecydowanie jest odpowiedni statyw .

Istnieje  wiele różnych rodzajów statywów, w które można zainwestować, ale zasadniczo wszystkie służą temu samemu celowi, czyli są po to, abyśmy mogli uwolnić ręce i unieruchomić aparat. Odpowiedni statyw pozwala właściwie wykadrować ujęcie, monitorować na ekranie to, co zawiera kadr i może również wskazać, co należy poprawić w scenerii, przed wykonaniem zdjęcia. Wszystko to bez konieczności ciągłego podnoszenia i odkładania telefonu. Może to w efekcie zaoszczędzić sporo czasu, a w przypadku pracy z dziećmi, jest to niezwykle ważne.

Kolejnym akcesorium, w które warto zainwestować, jest zewnętrzny obiektyw aparatu do smartfona, a konkretnie obiektyw makro. Jeśli rozejrzysz się w Internecie po profesjonalnych zdjęciach dzieci, zauważysz, że niektóre przedstawiają ujęcia, które są wykonywane z bardzo bliskiej odległości np. zdjęcia stóp, palców, oczu itp. Te wyjątkowe ujęcia są rejestrowane za pomocą obiektywu makro, który nie jest często spotykany w smartfonach.

Następną równie ważną sprawą podczas robienia dziecięcych sesji smartfonem, jest  zapewnienie dobrego samopoczucia naszemu dziecku. 

W każdym rodzaju fotografii temat jest bardzo ważny, ponieważ w dużym stopniu wpływa na atrakcyjność wizualną obrazu. W mobilnej fotografii niemowlęcej tematem jest oczywiście dziecko. Tak więc, o ile nie chcesz robić zdjęć płaczącemu maleństwu, ważne jest, aby było ono zadowolone. Sytuacja jest prosta, kiedy zamierzasz fotografować swoje śpiące dziecko, ponieważ wystarczy tylko pracować w ciszy, nie zakłócając jego snu.

Innym sposobem na uszczęśliwienie malucha są odpowiednie zabawki. Dobrze sprawdza się to w przypadku pozowanych zdjęć, na których dziecko siedzi i patrzy w kamerę.

Możesz również trzymać ulubioną zabawkę blisko aparatu, dzięki czemu zwrócisz jego uwagę na aparat, a być może wywołasz także szczery uśmiech na uroczej  buźce. Bez względu na to, gdzie ustawisz swojego małego modela, musisz upewnić się, że czuje się wygodnie i bezpiecznie. Sprawdź więc, czy wszystko, z czym wchodzi w interakcje, nie stwarza ryzyka zadławienia, ani nie powoduje żadnego dyskomfortu.

Dlatego też, jeśli udało Ci się zrobić niepowtarzalną sesję Twojemu dziecku przy użyciu smartfona, z której jesteś naprawdę zadowolony, to warto ją także wydrukować. W tym celu należy wysłać swoje cyfrowe, fotograficzne pliki do wybranego fotolabu i zamówić popularną usługę, którą jest wywoływanie zdjęć przez internet

Polecamy!

 
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: