Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy młodzi Polacy obawiają się wprowadzenia euro?

26-03-2018, 12:20

Co drugi Polak jest zdania, że na wejściu do strefy euro i wprowadzeniu w naszym kraju wspólnej waluty stracą rodzime firmy, zaś co szósta osoba sądzi, że polskie przedsiębiorstwa nie odczują zmian w związku z dołączeniem do “Eurolandu”. Które pokolenie najmniej obawia się euro?

robot sprzątający

reklama


Jak wykazało badanie przeprowadzone przez SW Research, Polacy nie spodziewają się prędkiego dołączenia do strefy euro. 2/3 z nas uważa, że nie nastąpi to przez najbliższą dekadę. Blisko co trzecia osoba zakłada, że w ogóle do niej nie przystąpimy. Równie sceptycznie Polacy odnoszą się do potencjalnych korzyści płynących z przyjęcia wspólnej waluty.

Co ciekawe, największe obawy przed niekorzystnym wpływem dołączenia Polski do strefy euro przejawiają reprezentanci pokolenia Millenialsów, czyli tzw. generacji Y. Najbardziej pesymistyczna jest w tej kwestii grupa osób w wieku 25-36 lat, w której aż blisko 2/3 badanych (64,5%) odpowiedziało, że dołączenie do Eurolandu może źle odbić na polskim biznesie. W dodatku blisko co piąty respondent w tym wieku wskazał odpowiedź odwrotną (21%). Młodsi reprezentanci pokolenia Milenialsów w wieku od 18 do 24 lat także częściej wskazywali na pesymistyczny scenariusz dla krajowych firm po dołączeniu do Eurolandu (55,7%). Najmniejsze obawy mają natomiast respondenci w wieku powyżej 50. roku życia. W ich grupie odsetek odpowiedzi wskazujących na niekorzystny wpływ euro wyniósł 42,8%. Równocześnie przedstawiciele najstarszego pokolenia odznaczali się na tle pozostałych najwyższym przekonaniem o prawdopodobnym pozytywnym efekcie euro (38,7%).

Skąd takie różnice między generacjami? Może to wynikać z obaw młodych osób rozpoczynających kariery i zakładających rodziny, że zmiana waluty osłabi dobrą koniunkturę i konkurencyjność polskich firm, a tym samym niekorzystnie wpłynie na ich sytuację finansową. Starsze osoby doświadczyły już wielu przełomowych transformacji w kraju. Nie będzie to więc pierwsza zmiana gospodarcza, z którą się zmierzą.

Autor: Radosław Jarema, AKCENTA


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Wielka moc e-zakupów