Czy Google w Chinach jest blokowana?

30-07-2010, 07:28

Podane wczoraj informacje spowodowały spadek kursu akcji amerykańskiego giganta. Okazało się jednak, że był to fałszywy alarm. Google musi z dużą rozwagą podchodzić do swoich komunikatów dotyczących Chin.

Na początku lipca Dziennik Internautów informował o powrocie firmy Google do Chin. Otrzymała ona ponownie licencję na działanie w Państwie Środka, musiała jednak zgodzić się na pewne ustępstwa. Nie cenzuruje ona wyników wyszukiwania, ale tylko dlatego, że przez najpopularniejszą na świecie wyszukiwarkę znaleźć można jedynie muzykę oraz produkty do kupienia.

>> Czyta także: Co znajdziesz w chińskim Google? Prawie nic

Amerykańska giełda dość nerwowo reaguje obecnie na każde doniesienia firmy z Mountain View odnośnie jej relacji z władzami w Pekinie. Wczorajsza informacja o tym, że zarówno wyszukiwarka, jak i platforma reklamowa (także mobilna) są niedostępne w Chinach, spowodowała natychmiastową obniżkę kursu akcji - podaje agencja Reuters.

Sonda
Czy Google dobrze robi, wracając do Chin?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Jak się jednak okazało, reakcja Google mogła być przedwczesna. Firma przyznała, że w momencie powrotu do Chin zmieniła sposób monitorowania swojej działalności. Nie jest więc wykluczone, że kontrolujące sytuację programy komputerowe źle zinterpretowały dane. Problemy techniczne Google w Chinach kontynentalnych nie są niczym nowym - nieraz się zdarzało, że dostęp do Google.cn był blokowany, oficjalnie oczywiście nie z powodów politycznych.

Obecność Google w Chinach jest kluczowa dla dalszego rozwoju firmy i to pomimo faktu, że na rynku tym najsilniejszą pozycję zajmuje lokalna wyszukiwarka Baidu. Same Chiny także generują niewielką część przychodów firmy.

Mimo to rynek przywiązuje ogromną wagę do tego, jak rozwija się sytuacja. W chińskim internecie tkwi ogromny potencjał - cały czas się on rozwija, już teraz z globalnej sieci korzysta tam więcej osób niż mieszka w Stanach Zjednoczonych. Cenzura i kontrola są jednak zjawiskiem powszechnym.

>> Czytaj także: Chiny: Żadnej prywatności w internecie


Źródło: Reuters, Dziennik Internautów
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930