Czy giganci technologiczni mają większą władzę niż organy UE?

06-09-2018, 22:59

Według ankiety przeprowadzonej przez Europe for Creators w państwach UE 61% obywateli obawia się, że wpływ technologicznych gigantów zagraża funkcjonowaniu europejskiej demokracji. Dowiadujemy się z niej również, która władza jest według ankietowanych silniejsza (unijna czy technologiczna), a także jak obywatele Unii odnoszą się do prawodawstwa chroniącego prawa twórców.

Organizacja Europe for Creators ogłosiła dziś wyniki ankiety przeprowadzonej w krajach niezdecydowanych co do poparcia dyrektywy oraz we Francji. Okazało się, że przytłaczająca liczba respondentów (87%) popiera prawodawstwo chroniące prawa twórców. Wyniki ankiety ujawniły również głębokie obawy obywateli, że platformy internetowe zagrażają demokracji w Europie - 67% respondentów wskazało, że platformy mają większą władzę niż Unia Europejska, natomiast 61%, że wpływy platform internetowych zagrażają suwerenności i niezależności krajów. 

Ankieta internetowa została przeprowadzona między 24 a 30 sierpnia 2018 roku na próbie 6 600 obywateli w wieku powyżej 18 lat w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Czechach, Rumunii, Grecji i Francji miała na celu zbadanie, jak postrzegane są stosunki między UE a platformami internetowymi oraz kwestie ochrony i wynagradzania twórców. 60% posłów do Parlamentu Europejskiego pochodzi z państw, w których przeprowadzono badanie, i to oni są są głównymi decydentami w debacie na temat prawa autorskiego.

Wyniki te, ogłoszone tuż przed głosowaniem 12 września, powinny sprowadzić decydentów na ziemię - powiedziała Véronique Desbrosses, dyrektor generalna Europejskiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów (GESAC). Przyszłość Unii Europejskiej leży teraz w rękach europosłów. Obywatele się wypowiedzieli, teraz politycy muszą działać.

Dodatkowe ważne informacje wynikające z przeprowadzonej ankiety: 

  • 66% respondentów uważa, że platformy internetowe nie dzielą się sprawiedliwie przychodami z twórcami treści, które pojawiają się na ich stronach, a respondenci francuscy (76%) i niemieccy (72%) zdecydowanie wskazują, że obecny stan podziału przychodów jest niesprawiedliwy;
  • 81% respondentów uważa, że platformy powinny sprawiedliwie wynagradzać wydawców prasy i dziennikarzy, przy czym najwięcej zwolenników wprowadzenia ustawy wyrównującej szanse znajduje się w Niemczech (43%) i w Rumunii (41%).

Źródło: Europe for Creators; PAP


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930