Czy fintechy mają szansę zastąpić tradycyjną bankowość?

24-10-2018, 21:18

Fintechy starają się konkurować z tradycyjnymi uczestnikami rynku finansowego poprzez wykorzystanie technologii w celu usprawnienia procesów. Dzięki fintechom usługa zaciągnięcia kredytu może ograniczyć się do 3 minut. Jednak nie zawsze sztuczna inteligencja, chatboty i roboty budują zaufanie. Wiele jest jeszcze obszarów, w których tylko kontakt z człowiekiem zapewni klientom poczucie spokoju i pewności słusznie podjętej decyzji.

Od dostawców usług finansowych wszyscy wymagają teraz prostoty, wygody i szybkości. Ogromne znaczenie ma też bezpieczeństwo. W dobie powszechnego dostępu do Internetu, przede wszystkim w urządzeniach mobilnych, porównywanie ofert stało się łatwe jak nigdy, zawsze można też dopytać w gronie znajomych lub w społecznościach o tę czy inną usługę.

Dostawców można zmieniać jak rękawiczki. Dlatego zaistnienie na tak wysoce konkurencyjnym rynku wymaga przemyślanej i konsekwentnie realizowanej strategii. FinTechy mogą zyskać przewagę dzięki specjalizacji: skupienie się na jednej dziedzinie pozwala małym firmom osiągnąć w niej szczególną biegłość, na jaką nie mogą pozwolić sobie duże instytucje dysponujące wieloma różnymi produktami i usługami. Wymaga to jednak stworzenia ekosystemu z innymi partnerami biznesowymi, aby uniknąć błędów spowodowanych brakiem wiedzy w obszarach spoza głównego biznesu.

Jak zatem zdobyć zaufanie klientów? Receptą może okazać się zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy nowoczesnymi technologiami a pracą ludzi. Maszyny muszą zajmować się procesami i papierami, a ludzie kontaktami z innymi ludźmi.

W przypadku kredytów ważna jest również przejrzystość oferty, czy – mówiąc inaczej – prostota produktu. Klienci nauczyli się już, że kredyty z zerowym oprocentowaniem mają koszty ukryte w prowizjach przygotowawczych, opłatach za rozpatrzenie wniosku, dodatkowych ubezpieczeniach, itp. Natomiast kredyty reklamowane prowizją 0 zł z pewnością mają wysokie oprocentowanie, o czym klient dowie się dopiero po złożeniu wniosku, gdyż często stosowaną praktyką jest podawanie całkowitych kosztów dopiero po zbadaniu zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Tego typu zabiegi znacznie utrudniają porównywanie oferowanych na rynku kredytów. Nawet znane porównywarki internetowe wymagają pozostawienia kontaktu, sam użytkownik nic nie zdziała. Dlatego przedsiębiorcy, którym zależy na czasie i wygodzie, wolą skorzystać z oferty FinTechu, niż składać wnioski w kilku bankach. Ich przewagą jest technologia, zaawansowane modele statystyczne i algorytmy uczące, zaś ryzyko kredytowe szacowane jest poprzez analizę historii rachunków bankowych. Dzięki temu, że fintechy nie mają rozbudowanych struktur, mogą działać elastycznie i koncentrować się na jednym segmencie rynku.

Wypowiedź: Aleksander Widera, szef projektu kredytmarket.com dla Newsrm.tv


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031