Czy bezdech senny jest niebezpieczny dla zdrowia?

11-08-2017, 08:07

Obturacyjny bezdech senny jest przypadłością dotykającą wielu osób. Niestety, bardzo często jest to choroba przez wielu ludzi lekceważona. Często także trudna do zdiagnozowania, gdyż sam chory może nie zdawać sobie sprawy, co jest przyczyną trapiących go w ciągu dnia dolegliwości.

Obturacyjny bezdech senny polega na wielokrotnym, krótkotrwałym ograniczeniu lub wstrzymaniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe w trakcie snu. Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest chrapanie. Chory ponadto wybudza się wielokrotnie w ciągu nocy i gwałtownie łapie powietrze ustami. Niedotleniony organizm nie wypoczywa efektywnie. Sen jest przerywany, wobec czego nie spełnia swojej podstawowej funkcji – nie regeneruje sił. Chory jest w ciągu dnia zmęczony, senny i może cierpieć na bóle głowy. Bezdech senny można i należy leczyć.

Pierwszym krokiem jest zmiana stylu życia – większa aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, redukcja masy ciała. Trzeba też zadbać o prawidłową pozycję podczas snu. Często chory musi poddać się zabiegowi chirurgicznemu usunięcia przeszkody anatomicznej (np. krzywej przegrody nosowej). Jeśli mamy do czynienia z ciężką postacią bezdechu, należy zastosować terapię tzw. protezą powietrzną. W ciągu nocy chory jest podłączony do pompy z maską i oddycha powietrzem o zwiększonym ciśnieniu. Wówczas przepływ strumienia powietrza przez drogi oddechowe jest stały, więc miękkie tkanki nie zapadają się w czasie snu i nie ograniczają drożności.

Nieleczony bezdech senny może mieć poważne skutki dla organizmu. Istnieje ryzyko, że stanie się on przyczyną wielu poważnych chorób, np. nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, zawału, udaru mózgu. Może także zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Wiadomo także, że jego skutkiem są kłopoty z koncentracją i wydłużona reakcja psychomotoryczna, co może doprowadzić do groźnego wypadku. Udowodniono również, że bezdech senny przyczynia się do spadku libido oraz impotencji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą oferującą sprzęt leczący bezdech senny Respimed.


Następny artykuł » zamknij

Szkolenie Swift ADVANCEDPrzepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Executiumfot. Altumcodefot. CottonbroRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: