Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy AI dorówna inteligencji człowieka?

16-02-2024, 19:33

Czy sztuczna inteligencja może dorównać ludzkiej? Profesor Aleksandra Przegalińska omawia przyszłość AI, od Chat GPT do superinteligencji. Dowiedz się więcej o granicach i możliwościach AI.

Czy AI dorówna inteligencji człowieka?

Niefortunne porównania

Sztuczna inteligencja (AI) to nadal są modele statystyczne, które świetnie radzą sobie z wychwytywaniem pewnych wzorców zawartych w bardzo licznych zbiorach danych.

  • To taki typ inteligencji, który może nie działa aż tak sprawnie, jak ludzka inteligencja.

Jednak jest bardzo wiele sposobów działania AI – można powiedzieć typów inteligencji, w których AI będzie lepsza – więc porównywanie do człowieka często jest niefortunne.

  • AI jest w stanie uczyć się, jak wykonywać różne zadania – ale przede wszystkim jest w stanie realizować prace, za które dzisiaj płacimy ludziom. Mają one konkretną wartość ekonomiczną.

Obecnie jesteśmy na etapie generalnej sztucznej inteligencji – ale wciąż jeszcze nie super inteligencji.

Odnośnie sztucznej inteligencji często posługujemy się pewnym hipotetycznym podziałem – wąska albo wąsko specjalizowana sztuczna inteligencja versus generalna sztuczna inteligencja i super inteligencja – tłumaczy profesor Aleksandra Przegalińska, Prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego, Harvard University.

Przegalińska dodaje, że ostatnio termin generalna sztuczna inteligencja, który jeszcze kilka lat temu w ogóle nie był popularny, ani istotny, ani specjalnie znany – stał się bardzo ważny. Część osób twierdzi, że dzięki nowym modelom sztucznej inteligencji – jak chociażby chat GPT, Gemini, Lama – odchodzimy od wąsko specjalizowanej sztucznej inteligencji, która potrafi dobrze wykonywać jakąś określoną pulę zadań, bardzo konkretnych, bardzo jasnych.

Nowa generacja to sztuczna inteligencja, która radzi sobie z bardzo różnymi zadaniami.

  • I to w przypadku chata GPT dobrze widać – bo on może i kodować, i pisać teksty, i rysować obrazki, i analizować co jest na obrazku, i mówić, i słuchać. Ma zatem bardzo wiele umiejętności.

Oczywiście termin generalna sztuczna inteligencja jest trochę problematyczny – jeszcze kilka lat temu odnosił się on do hipotetycznych modeli, które mogłyby dorównywać ludzkiej inteligencji. I oczywiście tak nie jest – wyjaśnia Aleksandra Przegalińska.

 

Foto: Freepik, treść: eNewsroom.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *