Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czerwcowe zmiany w świecie szkodników

04-07-2006, 15:11

Przedstawiciele firmy Kaspersky Lab uważają, że świat wirusów przeżył w czerwcu istny szok. Media tego nie zauważyły, ale analiza pocztowych raportów antywirusowych ujawnia, że zmiany są ogromne.

robot sprzątający

reklama


W czerwcu br. twórcy oprogramowania antywirusowego opublikowali wiele ostrzeżeń, jednak większość ze szkodników, których dotyczyły te informacje, nie znalazło się w zestawieniu Kaspersky Lab.

Przykładem może być robak Bagle.fy (znany również jako Bagle.mail oraz Baglel.gen). Był on aktywny w połowie czerwca, jednak pojawił się jako lokalna epidemia, która trwała zaledwie kilka dni. Spojrzenie na czerwcowe zestawienie ujawnia, że Bagle.fy nie zdołał się do niego zakwalifikować.

Nyxem.e, znany także jako Kama Sutra zajął w czerwcowym zestawieniu drugie miejsce. Swojego czasu o tym robaku mówiło się dużo, ale potem przez kilka miesięcy Nyxem.e nawet nie pojawił się w zestawieniach Kaspersky Lab. Wydawało się, że możemy o nim zapomnieć, jednak niespodziewanie pojawił się on w ruchu pocztowym na początku czerwca i błyskawicznie się rozprzestrzenił.

Kolejną niespodzianką jest dramatyczny spadek dwóch długoletnich liderów - robaków Netsky.q oraz Netsky.t. Przyczyną tego spadku jest prawdopodobnie powrót do zestawienia trzech wariantów Mytoba, pojawienie się nowego Mytoba oraz nowego robaka z rodziny Netsky.

Udział pozostałych złośliwych programów w ruchu pocztowym spadł do 12% (z 18,79% w maju 2006), co ukazuje, że obecnie popularne szkodniki rozprzestrzeniają się aktywniej, niż te mniej znane.

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Era zbiera stare komórki

Źródło: Kaspersky Lab