Czego słuchaliśmy latem 2018 roku?

14-10-2018, 08:14

Nie ulega wątpliwości, że wiele wydarzeń wakacji wymaga odpowiedniej muzycznej oprawy. Niestety, nie ma idealnego przepisu na przebój lata. Najlepsi artyści co roku próbują swojego szczęścia i stają do rywalizacji o tytuł piosenki, która przez wiele miesięcy nie będzie mogła wyjść z głowy i która będzie towarzyszyć słuchaczom przez kolejne lata i kojarzyć się ze wspaniałymi chwilami. Wielu już na tym zadaniu poległo, a tylko nieliczni odnieśli sukces.

mat partnera

Wakacje wymagają muzycznej oprawy

W 2018 roku pojawiło się kilka utworów, bez których nie sposób było sobie wyobrazić wakacyjnej imprezy. Artyści proponowali piosenki chwytliwe i pozytywne, jak i nieco bardziej sentymentalne. Były emocje i były zaskoczenia. Warto zwrócić uwagę na Top 40 Przebojów.

Lato 2018 czasem duetów

Na czołowych miejscach list przebojów odnaleźć można było szereg udanych duetów. Rekordową liczbę wyświetleń i odsłuchań zebrała brytyjska grupa Clean Bandit, która zaprosiła do współpracy wokalistkę Demi Lovato i zaproponowała utwór "Solo". W Wielkiej  Brytanii, w kilka dni po premierze, na czołowych miejscach list przebojów wylądowała wspólna piosenka uznanego szkockiego producenta Calvina Harrisa i zdobywającej z tygodnia na tydzień coraz większe uznanie artystki pochodzącej z Kosowa Duy Lipa. Utwór "One Kiss" z chwytliwym refrenem głęboko wkradał się do głowy i stał się popularnym hitem wielu dyskotek. Bardzo entuzjastycznie przyjęty został też utwór "Girls Like You", w którym udało się coś co pozornie nie miało większych szans powodzenia - kontrowersyjna raperka Cardi B idealnie zsynchronizowała się z zespołem Maroon 5.  

W cieniu Ariany Grande

 Dla wielu słuchaczy na świecie lato 2018 należało do Drake'a. Wydana w wakacje płyta "Scorpion" pobiła wiele rekordów serwisów streamingowych, a na listach najczęściej słuchanych utworów odnaleźć można kilka piosenek kanadyjskiego rapera, w tym przede wszystkim "In My Feelings". Entuzjastycznie przyjęty została również utwór promujący drugi sezon serialu "13 powodów", "Back To You" w wykonaniu Seleny Gomez.  Wielu jest zdania, iż wszystkich w cieniu pozostawiła jednak Ariana Grande z "No Tears Left To Cry". Amerykańska gwiazda pozytywnie zaskoczyła połączeniem dance-popu w najlepszym wydaniu z elementami typowymi dla sentymentalnych i wpadających w ucho ballad. Do tego dołączony został udany tekst i przyciągający oko teledysk. Teza mówiąca o tym, że Grande jest w stanie dorównać artystycznym poziomem Madonnie znalazła kolejne potwierdzenie. W taki obrót sprawy kilka lat temu wierzyło zapewne niewielu.

W Polsce rządzi Dawid Podsiadło

 W Polsce po kilkunastu miesiącach milczenia wrócił Dawid Podsiadło, a jego "Małomiasteczkowy" z miejsca stał się przebojem. Utwór zapowiadający trzeci album artysty w jednym z muzycznych serwisów był najczęściej odsłuchiwaną polską piosenką lata.  Podsiadło idealnie wybrał czas (premiera miała miejsce na początku czerwca), a dodatkowo pozytywnie zaskoczył „letnim” brzmieniem. Dawid Posiadło był również współautorem drugiego z wielkich hitów lata w Polsce, czyli hymnu Męskiego Grania 2018, zatytułowanego "Początek". W utworze zaśpiewał wspólnie z Kortezem i Krzysztofem Zalewskim. Potwierdzenie znalazła wiec głoszona przez wielu krytyków teza, że Podsiadło wyrasta na artystę, który może zapisać się wielkimi zgłoskami w historii polskiej muzyki. Wakacje 2018 w Polsce należały także do duetu Taconafide, czyli Taco Hemingwaya i Quebonafide. Ich album "Sona 0,5mg" przepełniony jest utworami, które polscy słuchacze słuchali do znudzenia, ale palma pierwszeństwa wydaje się należeć do "Tamagotchi".

Polacy lubią polskie piosenki

 Lato 2018 przyniosło więc sporo utworów, które mogły sprawdzić się w wielu okolicznościach. Potwierdzone zostało także, że Polacy w dalszym ciągu pragną słuchać rodzimych wykonawców. Przykład Dawida Podsiadło dowodzi zaś, że artyści warci słuchania w naszym kraju ciągle istnieją i równocześnie osiągają światowy poziom, a możliwe, że pod pewnymi względami ten poziom przewyższają.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag muzykatag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. PolyRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: