Czego najbardziej obawiają się internauci

redakcja 28-01-2011, 15:32

Bardziej niż terrorystycznych ataków, bankructwa czy włamania, ludzie obawiają się naruszenia ich prywatności w sieci i internetowych oszustów. W związku z dzisiejszym Dniem Ochrony Danych Osobowych Opera udostępniła wyniki ankiety przeprowadzonej w USA, Rosji i Japonii, która prześwietla lęki ludzi korzystających z internetu.

Internetowe oszustwo okazało się jednym z czterech głównych zagrożeń we wszystkich 3 krajach. Wskazało na nie od 22 do 29% badanych. Zagrożenie wypadkiem drogowym zajęło pierwsze miejsce w Japonii (35%) i USA (27%). Z kolei 40% Rosjanom sen z powiek spędzają problemy w związku. Ten sam problem, razem z zagrożeniem epidemią, znajduje się na drugim miejscu w kraju kwitnącej wiśni (34%), zagrożenie bankructwem zaś plasuje się na 3. pozycji w USA.

Lęki internautów z Japonii. źródło: YouGov/Opera Software
fot. Opera Software - Lęki internautów z Japonii. źródło: YouGov/Opera Software
Internetowa ankieta, sporządzona przez instytut badawczy YouGov, miała na celu zbadać lęki ludzi w kontekście zagrożeń bezpieczeństwa i prywatności w sieci. W każdym z badanych krajów pomiędzy 19 a 24 stycznia przebadano ponad 1000 respondentów. Uśrednione liczby są reprezentatywne dla populacji pełnoletnich osób w USA, Rosji i Japonii.

Oprogramowanie antywirusowe jest głównym narzędziem ochrony internetowej prywatności dla odpowiednio: 90% Rosjan, 79% Amerykanów i 68% Japończyków. Pomimo lęków jedynie 61% Amerykanów i ¼ Japończyków używa bezpiecznych haseł. Jeszcze mniej ludzi regularnie czyści historię przeglądania, choć zdecydowanie częściej przytrafia się to mężczyznom. Korzystanie tylko z oprogramowania i stron, które nie zbierają informacji o użytkownikach, deklaruje tylko od 9 do 15% respondentów.

Lęki internautów z Rosji, źródło: YouGov/Opera Software
fot. Google Polska - Lęki internautów z Rosji, źródło: YouGov/Opera Software
- Interesujące, że istnieje przepaść między tym, co ludzie mówią o swoich lękach, a tym, co robią w praktyce, by się chronić – powiedział Christen Krogh, dyrektor ds. rozwoju w Opera Software. – Często postrzegamy jako naturalny strach przed wypadkiem drogowym, ale nie zapinamy pasów, lub boimy się bankructwa, ale nie przestajemy wydawać; podobnie jest z bezpieczeństwem w internecie.

Kto obserwuje nas w sieci? 38% Rosjan uważa, że portale społecznościowe. Podobną odpowiedź podało 15% Amerykanów i 10% Japończyków. Co ciekawe, Amerykanie bardziej niż Rosjanie obawiają się rządu (35%). Japończycy czują się obserwowani przez sklepy internetowe (33%), których obawia się tylko 5% Rosjan i 6% Amerykanów. Kilkanaście procent respondentów w każdym z krajów nie obawiało się absolutnie niczego.

Lęki internautów z USA. Źródło: YouGov/Opera Software
fot. Opera Software - Lęki internautów z USA. Źródło: YouGov/Opera Software
Zapytani, z których urządzeń najbezpieczniej łączyć się z internetem, respondenci we wszystkich krajach wskazywali na komputer. Najmniej chętni do surfowania w komórce byli Rosjanie. Dla 22% do 31% respondentów urządzenie nie stanowiło różnicy.

Około połowy wszystkich respondentów stwierdziło, że za zapewnienie im bezpieczeństwa w sieci odpowiedzialni są oni sami. Tylko Japończycy uznali, że większa odpowiedzialność spoczywa na firmach internetowych.

Ludzie we wszystkich krajach są zgodni, że najlepszym sposobem na uczynienie ze świata bardziej sprawiedliwego miejsca byłoby dać wszystkim równe prawa i szanse (od 51% do 65%). Na drugim miejscu znalazło się zakończenie wojen, na trzecim – równy dostęp do informacji. Najbardziej pesymistyczni byli Amerykanie – aż 20% stwierdziło, że nie ma sposobu na sprawiedliwszy świat, przy ok. 10% pesymistów w Rosji i Japonii.


Źródło: Opera Software
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag YouGovtag sondażetag Opera Softwaretag BFISStag badania
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031