Czego gry zręcznościowe uczą dzieci?

22-01-2020, 09:00

Wybór zabawek dla dzieci powinien być przemyślany, żeby oprócz zabawy, uczyły najmłodszych również przydatnych umiejętności. Do tego służą różnorakie gry zręcznościowe. Czego tak właściwie mogą nauczyć dzieci?

  1. Precyzyjne ruchy
  2. Zmysł konstruktora

gry zręcznościowe

Koordynacja ruchowa, nauka logicznego myślenia, a przede wszystkim wspólna zabawa, nierzadko angażująca całą rodzinę. Gry zręcznościowe dla dzieci to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim wartościowe pomoce w rozwoju. Zwyczajne klocki potrafią zmienić dzieci w konstruktorów, a z pozoru radosne gry mogą nauczyć przydatnych w późniejszym życiu czynności. Jakie zabawki cieszą się największą popularnością?

Precyzyjne ruchy

Dla najmniejszych dzieci ćwiczenie zdolności ruchowych, a w tym również precyzyjnych działań manualnych jest niezmiernie ważne. Dlatego aby każdego dnia dzieci mogły doskonalić się w dokładnym ćwiczeniu palców, warto obdarować je zabawkami zręcznościowymi. Na przykład drewnianymi trampkami ze sznurowadłami. Kolorowa zabawka zachęca do nauki przewlekania sznurkami dziurek, przez co dzieci nie tylko uczą się precyzyjnych ruchów, ale też zasad działania wiązanych butów. A dla nieco starszych pociech jest to doskonały poligon doświadczalny podczas trudnej nauki sznurowania butów. Podobną funkcję pełnią zabawki typu "myszka w serze" czy "robaczek w jabłku". W obu zabawkach chodzi o trafianie w niewielkie otwory (dziurki w serze oraz jabłku). Kolejną umiejętnością manualną, którą można łatwo wyćwiczyć jest refleks. Można nad nim pracować poprzez zabawę, np. w grę "Skaczące czapeczki" czy "Moje na górze", które uczą nie tylko precyzyjnych ruchów, ale też szybkiej reakcji i działania. Co więcej, tego rodzaju gry mogą stanowić doskonałą rozrywkę dla całej rodziny.

Zmysł konstruktora

Dla dzieci w wieku 6+ powstał cały szereg zabawek, rozwijających zdolności manualne, rozumienie przestrzenne, a także kreatywność. Przykładem mogą być różnego rodzaju tory kulkowe, gdzie z różnych elementów dzieci mogą skonstruować wielopoziomowe tory, po których zjeżdżają z zawrotną prędkością kulki - wyjaśnia ekspert księgarni edukacyjnej https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/pol_m_Gry-i-puzzle_Gry-zrecznosciowe-1133.html. Tory składają się czasami z ponad stu giętkich części, które mogą być łączone na różne sposoby. Jedynym co ogranicza jest pomysłowość dziecka. Podobne zdolności rozwija gra "Akrobaci", która polega na budowaniu kolejnych poziomów wieży złożonej z plansz i figurek. Dzieci muszą nie tylko być ostrożne podczas układania, ale również planować, jak zbudować stabilną konstrukcję.


Następny artykuł » zamknij

Jak dobrze zapakować paczkę

Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag gry zręcznościowetag dzieci
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: