Cyfrowy Polsat mógł nadużyć swojej pozycji

16-04-2009, 08:24

Cyfrowy Polsat mógł nadużyć swojej pozycji rynkowej, sprzedając prawa do publicznego odtwarzania relacji z mistrzostw Euro 2008 – uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który wszczął postępowanie w tej sprawie. Przy okazji Urząd zauważył, że nadużycia na rynku nowych technologii stanowią coraz większe wyzwanie dla urzędów antymonopolowych.

Cyfrowy Polsat był jedynym w Polsce podmiotem, który sprzedawał prawa do transmisji wszystkich meczów z mistrzostw Euro 2008. Kina, puby czy hotele, które chciały wyświetlać relacje sportowe, musiały nie tylko nabyć prawa do publicznego nadawania, ale także zakupić dekoder oraz wsparcie techniczne od Cyfrowego Polsatu.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte przez UOKiK po przeanalizowaniu informacji znajdujących się na stronach internetowych Cyfrowego Polsatu, jak również skarg napływających do Urzędu. W toku postępowania Urząd sprawdzi, czy Cyfrowy Polsat nie nadużył swojej pozycji dominującej.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia. W przypadku stwierdzenia nadużycia pozycji rynkowej Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 10% ubiegłorocznego przychodu.

Informując o nowym postępowaniu, UOKiK zaznaczył, że nieprawidłowości na rynkach związanych z nowymi technologiami to dla urzędów antymonopolowych coraz większe wyzwanie. Nieprawidłowości takie znajdziemy w całej Europie. Komisja Europejska wciąż prowadzi postępowanie w sprawie Microsoftu, któremu już po raz drugi zarzuca stosowanie sprzedaży wiązanej, tym razem przeglądarki Internet Explorer z systemem operacyjnym Windows. Z kolei francuski organ antymonopolowy zajmuje się skargą na spółkę Orange, należącą do grupy kapitałowej France Telecom. Konkurenci zarzucili jej narzucanie uciążliwych warunków umów w dostępie do niektórych usług audiowizualnych.

Wygląda na to, że UOKiK w najbliższym czasie przyjrzy się uważniej takim problemom. W ubiegłym tygodniu Maciej Chmielowski z Biura Prasowego UOKiK, odnosząc się do kontrowersyjnych działań jednej z firm działających w internecie stwierdził:

W tym roku planowana jest kontrola wzorców umownych stosowanych przez przedsiębiorców w sektorze usług świadczonych drogą elektroniczną. W jej trakcie z pewnością zostaną wykorzystane napływające do UOKiK sygnały od konsumentów dotyczące potencjalnych nieprawidłowości.

UOKiK zapowiada też, że o problematyce prawa antymonopolowego na rynkach związanych z nowymi technologiami będzie mowa na Międzynarodowym Forum Prawa Konkurencji, zorganizowanym przez UOKiK w Warszawie w dniach 15-16 kwietnia. Spotkanie odbędzie się pod patronatem Neelie Kroes, Komisarz ds. Konkurencji KE.

Wśród zaproszonych na forum gości znajdują się m.in. Philip Lowe, Dyrektor Generalny ds. Konkurencji Komisji Europejskiej, szefowie krajowych organów ochrony konkurencji państw członkowskich UE oraz Kanady.


Źródło: UOKiK
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy