Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Niszczone w czasie wojen czy w wyniku zjawisk naturalnych zabytki będzie można wiernie odbudować. Pomoże w tym realizowany przez szkockich naukowców projekt.

robot sprzątający

reklama


W 2001 roku talibowie w Afganistanie, mimo głośnych protestów całego świata, zniszczyli dwa monumentalne posągi Buddy wykute w skale w VI wieku w mieście Bamian. Od ponad dwóch lat trwają intensywne prace nad ich odbudową, jednak ze względu na brak dokumentacji jest to zadanie niezwykle trudne. Projekt naukowców ze szkockiej Glasgow School of Art and Historic Scotland ma to zmienić.

W ramach realizowanego przez nich projektu mają powstać modele 500 najważniejszych miejsc zabytkowych na świecie. Zanim jednak projekt się rozkręci na dobre, naukowcy pracują w dziesięciu miejscach Wielkiej Brytanii, gdzie testują swoje rozwiązanie.

Jak podaje agencja Reuters, szkoccy naukowcy współpracują w tym zakresie z CyArk Foundation, organizacją non-profit, która zidentyfikowała najbardziej zagrożone zabytki. Jest wśród nich sławna Mount Rushmore w amerykańskim stanie Południowa Dakota, w której wykute są głowy czterech prezydentów. Rzeźba jest poważnie zagrożona ze względu na erozję. Utworzenie dzięki technologii laserowej modelu trójwymiarowego ma umożliwić późniejszą ewentualną rekonstrukcję.

Na liście najbardziej zagrożonych obiektów są także ateński Akropol (ze względu na kwaśne deszcze), Wielki Mur Chiński oraz Machu Picchu w Peru (ze względu na liczbę turystów). Zrealizowano już model rzymskich katakumb i tuneli o długości 170 kilometrów. W kolejce czekają także włoskie Pompeje, egipskie Teby oraz świątynia Angkor Wat w Kambodży - informuje guardian.co.uk.

Sama technologia nie jest nowa, jednak jej użycie w celu stworzenia modeli zabytków jest już rozwiązaniem innowacyjnym.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *