Urzędy administracji publicznej czy samorządowej gromadzą na co dzień szereg informacji o obywatelach , a w tym ich dane wrażliwe. Aby je chronić, konieczne jest wdrożenie adekwatnych środków bezpieczeństwa na różnych poziomach. Z jakich rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa mogą dziś skorzystać instytucje gromadzące dane osobowe
Nowoczesne urzędy administracji publicznej i samorządowej rezygnują z papierowego obiegu dokumentów. Na stronie Comarch: https://www.comarch.pl/administracja-publiczna/produkty/comarch-ezd/ można przeczytać, że elektroniczne zarządzanie dokumentacją wiąże się z szeregiem korzyści. Przemyślana budowa systemu Comarch EZD (Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją) odzwierciedla procesy zachodzące w organizacji, dzięki czemu pozwala usprawnić pracę. Wnioski wpływające do urzędu (zarówno drogą elektroniczną, jak i w formie papierowej) są rejestrowane w systemie elektronicznym i następnie w tym środowisku odbywa się ich procedowanie.
Elektroniczne zarządzanie dokumentacją najczęściej jest rozpatrywane w kontekście korzyści dla pracowników – mogą oni:
Chociaż elektroniczne zarządzanie dokumentacją usprawnia funkcjonowanie urzędu, to pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa zgromadzonych danych.
System Comarch EZD został zaprojektowany z myślą o wygodzie urzędników i klientów. Jednocześnie rozwiązuje on problemy organizacji w zakresie bezpieczeństwa danych. Administracja publiczna i samorządowa – podobnie jak podmioty z sektora prywatnego – musi działać zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Jak prezentuje się cyberbezpieczeństwo w administracji publicznej/samorządowej, gdzie wdrożone zostało elektroniczne zarządzanie dokumentacją?
Bezpieczeństwo danych można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. W przypadku Comarch EZD zastosowano następujące rozwiązania:
W ramach swoich zadań jednostki administracji publicznej i samorządowej pozyskują różne dane – nie tylko osobowe, ale również wrażliwe, które muszą być chronione w szczególny sposób. Zestawienia rejestrów, których generowanie zostało przewidziane w systemie Comarch EZD, mogą zawierać kolumny ukryte właśnie z danymi wrażliwymi.
Kwestia ochrony danych osobowych i wrażliwych pozyskanych podczas realizacji zadań urzędu nie odnosi się wyłącznie do ich zabezpieczenia przed dostępem osób niepowołanych wewnątrz organizacji – dane muszą być chronione również przed osobami z zewnątrz. Jak powinno wyglądać cyberbezpieczeństwo w administracji publicznej/samorządowej?
Jak można przeczytać na stronie Comarch: https://www.comarch.pl/security-platform/, nowoczesne organizacje mogą skorzystać z szeregu dedykowanych rozwiązań. Ich atutem jest to, że pozwalają one nie tylko zabezpieczyć dane przed cyberatakiem, ale chronią również fizyczny dostęp do budynku, w którym znajduje się sprzęt z danymi osobowymi i wrażliwymi. Jednym z nich jest p Comarch Security Platform.
Platforma Comarch Security to unikalne połączenie rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa i fizycznych zabezpieczeń. Należą do nich m.in.:
Mimo że to właśnie cyberbezpieczeństwo w administracji publicznej/samorządowej jest jednym z głównych obszarów odpowiedzi na zagrożenia, to lekceważenie fizycznej ochrony obiektów jest nierozsądne. System Comarch Security Platform został zaprojektowany w sposób umożliwiający integrację różnych systemów bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego, co pozwala znacząco podnieść poziom ochrony. Jednocześnie rozwiązanie to jest elastyczne , a zatem może zostać dostosowane do wymogów wciąż rozwijającej się organizacji.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Kryptowaluty: Przestępcy wyłudzają pieniądze przy pomocy złośliwych tokenów
|
|
|
|
|
|