Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Cyfrowa szkoła na finiszu prac legislacyjnych

26-03-2012, 15:30

Program "Cyfrowa szkoła" ma pomóc w wypracowaniu nowoczesnych metod nauczania z użyciem m.in. przenośnych komputerów. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął już projekt pilotażu tego rządowego programu, o czym poinformowało dziś Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak informuje MEN, stały Komitet Rady Ministrów przyjął 23 marca i rekomendował Radzie Ministrów projekt pilotażu rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych "Cyfrowa szkoła", a także towarzyszący projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków, form i trybu realizacji przedsięwzięcia dotyczącego rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Po przyjęciu programu przez Radę Ministrów na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej zostanie uruchomiona zakładka "Cyfrowa szkoła", zawierająca niezbędne informacje ułatwiające aplikację do programu. Szkoły i organy prowadzące będą miały określony czas na złożenie wniosków o udział w programie - odpowiednio do organu prowadzącego i właściwego wojewody.

Czytaj: Czytanie dzieciom wymaga opłat za prawa autorskie (sic!)

Celem programu pilotażowego jest wypracowanie nowoczesnych metod nauczania. Realizację programu planuje się na lata 2013-2016. Uczniowie i nauczyciele, dzięki rozwojowi kompetencji cyfrowych, mają nabyć kwalifikacje niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.

Na realizację programu pilotażowego przewidziano w budżecie państwa rezerwę celową w wysokości 50 mln zł. Organy prowadzące publiczne szkoły podstawowe będą mogły składać wnioski o wsparcie finansowe na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych, umożliwiających realizację programów nauczania z wykorzystaniem technologii IT. Lista tych pomocy, obejmująca m.in. przenośne urządzenia komputerowe dla uczniów i nauczycieli, jest określona w programie.

Nauczyciele szkół zakwalifikowanych do udziału w programie przez wojewodów będą zobowiązani do doskonalenia i samokształcenia w ramach organizowanych przez e-moderatorów międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu, wykorzystywania TIK na zajęciach lekcyjnych oraz przeprowadzenia w okresie trwania programu pilotażowego lekcji otwartych z wykorzystaniem technologii IT.

Szkoły przystępujące do programu będą także zobowiązane do udziału w badaniach prowadzonych na potrzeby ewaluacji programu.

Przewiduje się, że programem pilotażowym będzie objętych około 400 szkół podstawowych ze wszystkich województw. Organy prowadzące tych szkół dostaną dotację celową na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych, w tym przenośnych komputerów, tablic interaktywnych i urządzeń umożliwiających budowę bezprzewodowej sieci komputerowej. Decyzje zakupowe będą podejmowane swobodnie na szczeblu szkół i ich organów prowadzących, które będą mogły wystąpić do wojewodów z wnioskiem o udzielenie wsparcia finansowego w ramach programu, zapewniając co najmniej 20% wkładu własnego.

Czytaj: Płacił za rzucanie szkoły, teraz sam będzie wykładał


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: MEN