Cyberprzestępcze podsumowanie 2014 roku według RSA

Mamy już rok 2015, do redakcyjnej skrzynki pocztowej wciąż jednak docierają podsumowania dotyczące ubiegłego roku. Zdaniem RSA, działu zabezpieczeń firmy EMC, rok 2014 zostanie zapamiętany jako rok cyberprzestępczości ukierunkowanej na systemy POS i kradzieże danych kart kredytowych.

Eksperci uważają, że liczba ataków wzrośnie w segmencie sprzedaży detalicznej, gdyż jest on bardziej lukratywnym celem niż systemy bankowe. Na podstawie dotychczasowych analiz RSA wymienia takie złośliwe oprogramowanie przeznaczone do ataków na systemy POS, jak Chewbacca, BackoffPOS i opisywany w poprzednim raporcie LusyPOS.

Drugi obszar, w którym widoczna jest większa aktywność cyberprzestępców, to urządzenia mobilne. Fakt ten jest związany m.in. z rosnącą popularnością trendu BYOD, zachęcającego do wykorzystywania prywatnych urządzeń (zwłaszcza mobilnych, jak tablety i smartfony) w pracy zawodowej. Dostępnych jest już łącznie ok. 2 milionów aplikacji podwyższonego ryzyka i złośliwego oprogramowania na urządzenia mobilne (miesięczny wzrost o 170 tysięcy). Wśród przykładowych programów tego typu RSA wymienia m.in. Mobile BOT APK, który pod pozorem generacji kodów bankowych wykrada dane z zainfekowanego telefonu.

Wśród regionów geograficznych, które w ostatnim czasie były częstym celem ataków, RSA wskazuje obszar Ameryki Łacińskiej, gdzie w 2014 roku odnotowano dużą liczbę oszustw finansowych z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi. Zdaniem ekspertów cyberprzestępcy w dalszym ciągu będą prowadzić działania służące do wykrywania i wykorzystywania luk w systemach finansowych, by w ten sposób przeprowadzać nielegalne transakcje lub uzyskiwać wrażliwe informacje na temat potencjalnych ofiar kolejnych ataków.

Najnowszy „Online Fraud Report” informuje:

  • W grudniu 2014 roku RSA zidentyfikowało 46 747 ataków typu phishing, co oznacza spadek o 24% w porównaniu z wynikami z listopada 2014.
  • 48% wszystkich ataków phishingowych było hostowanych przez Stany Zjednoczone. Na kolejnych miejscach znalazły się Wielka Brytania (7%), Niemcy (5%) i Chiny (3%).
  • 64% ataków phishingowych w grudniu było ukierunkowanych na Stany Zjednoczone. Inne kraje, które najczęściej były celem tego typu ataków, to Kanada (12%), Wielka Brytania (8%) i Indie (4%).
  • Straty finansowe wynikające z ataków phishingowych w grudniu 2014 są szacowane globalnie na sumę 453 milionów dolarów.

Z pełną wersją raportu można zapoznać się poniżej:

RSA Online Fraud Report by Dziennik Internautów


Następny artykuł » zamknij

Razem tworzymy lepszy Internet

  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31