Cyberprzestępcy wykorzystują zamachy w Norwegii

23-07-2011, 11:47

Popularny na Facebooku temat jest wykorzystywany do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania.

Przy okazji premier nowych produktów czy wstrząsających opinią publiczną wydarzeń cyberprzestępcy często korzystają z zainteresowania internautów, by ułatwić sobie rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania.

>>Czytaj także: LulzSec zaatakowali witryny Murdocha

Sonda
Przechodzisz na nieznane strony odnalezione na Facebooku?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Według doniesień Websense Security Labs również niedawne zamachy w Norwegii, w wyniku których zginęło co najmniej 91 osób, zostały wykorzystane do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania na Facebooku

Metody działania cyberprzestępców w serwisach społecznościowych najczęściej określane są jako "clickjacking". Internauta klikając w materiał, który pozornie prowadzi do materiału wideo dotyczącego aktualnych wydarzeń, w rzeczywistości wywołuje zupełnie inną funkcję, najczęściej złośliwy kod.

W przypadku serwisów społecznościowych dodatkowym zagrożeniem jest fakt, że materiały tego typu wyświetlać się mogą później również jako polecone przez nas linki, co dodatkowo je uwiarygadnia. Ten scam na Facebooku jest godny pożałowania, jednak stanowi realne zagrożenie - uważa Patrik Runald z firmy Websense zajmującej się bezpieczeństwem sieci.

Scam na Facebooku
fot. - Scam na Facebooku
Przestępcy wiedzą, jak wykorzystać nieszczęścia czy popularne tematy, by zachęcić ludzi do kliknięcia w ich materiały - przekonuje Runald. Podobnie spreparowane materiały pojawiały się w witrynach społecznościowych również przy okazji śmierci Osamy bin Ladena czy wielu premier technologicznych nowinek.

>>Czytaj także: FBI zatrzymało kilkunastu członków Anonymous


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031