Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Cyberprzestępcy łowią na informacje o śmierci i pogrzebach

07-05-2024, 19:22

Fałszywe informacje o śmierci znanych osób, a także wykorzystywanie prawdziwych ogłoszeń o pogrzebach i nekrologów, w celu snucia cyberprzestępczych intryg – to jedna z bardziej niegodnych strategii phishingowych. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa przestrzegają, że cyberprzestępcy nie mają jednak zahamowań i w wątpliwy moralnie sposób są w stanie wykorzystać ludzkie emocje, smutek, dezorientację czy ciekawość, związaną z informacjami o śmierci znanych lub znajomych osób.

Cyberprzestępcy łowią na informacje o śmierci i pogrzebach

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z firmy ESET przestrzegają przed nową formą cyberprzestępczości, polegającą na wykorzystywaniu informacji o śmierci znanych osób lub członków lokalnych społeczności. Jak tłumaczy Kamil Sadkowski, analityk ESET, mechanizm tych oszustw opiera się na phishingu i socjotechnice nakłaniającej ofiary do klikania w złośliwe linki.

Przynętą dla oszustów są prawdziwe nekrologi i e-klepsydry publikowane online, których zdjęcia i informacje są następnie wykorzystywane do tworzenia fałszywych postów w mediach społecznościowych. “Cyberprzestępcy doskonale wiedzą, jak wykorzystać ludzkie emocje w takim momencie. Mają dostęp do technologii i narzędzi, pozwalających im uwiarygadniać przekazy” - ostrzega Sadkowski.

Jednym ze scenariuszy tego oszustwa jest zaproszenie do obejrzenia rzekomej transmisji pogrzebu online, za którą żądana jest opłata. Innym razem przestępcy publikują fałszywe informacje o śmierci celebrytów, wykorzystując zaawansowane techniki, takie jak deepfake i AI do przygotowywania przekazów.

Takie działania nie tylko wykorzystują ludzką tragedię, ale także uderzają w fundamentalne zaufanie do informacji online. “Nie wszystkie materiały zdjęciowe, audio i wideo w sieci są prawdziwe. Rozmawiajmy o tym z bliskimi” - apeluje ekspert ESET.

Jak ustrzec się przed tego typu oszustwami:

  • Zachowaj szczególną ostrożność wobec sensacyjnych informacji i linków ze źródeł zewnętrznych
  • Weryfikuj newsy o śmierci znanych osób w wiarygodnych źródłach
  • Uświadamiaj bliskich o zagrożeniach związanych z deepfake i cyfrowymi manipulacjami
  • Nie klikaj w podejrzane linki nawet jeśli wydają się autentyczne
  • Regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe na wszystkich urządzeniach

Cyberprzestępcy nie cofną się przed niczym, by osiągnąć swoje cele. Dlatego tak ważna jest edukacja i uczulanie społeczeństwa na tego typu nieetyczne praktyki. Tylko wtedy będziemy w stanie ograniczyć skalę tego procederu.

Foto: pch.vector, Freepik


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *