Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Cyberprzestępcy aktywizują się przed świętami

redakcja 06-12-2010, 17:26

Święta, prezenty, dekoracje, wyjazdy w góry... To tylko niektóre słowa, które przychodzą na myśl w kontekście mikołajek i nadchodzącego Bożego Narodzenia. Legalnie działające firmy pozycjonują swoje strony tak, aby dotrzeć do jak największej liczby zainteresowanych użytkowników. W podobny sposób zachowują się cyberprzestępcy.

Jak co roku, w okresie przedświątecznym specjaliści ds. bezpieczeństwa obserwują znaczny wzrost liczby zainfekowanych stron, wysoko wypozycjonowanych przy użyciu takich słów, jak dekoracje świąteczne, e-kartki, przepisy na święta, oferty świąteczne itp. Cyberprzestępcy tworzą coraz to nowe serwisy, zastawiając pułapki na łowców okazji i użytkowników składających życzenia swoim bliskim.

Zamiast do prezentów, promocyjnych ofert na wycieczki i pomysłów na święta wyniki wyszukiwania prowadzą często do fałszywych aktualizacji Adobe Flash Playera lub niebezpiecznych witryn podszywających się pod skanery antywirusowe online. Czasem cyberprzestepcom chodzi jedynie o spamdexing - zwiększenie ruchu na zaprojektowanej przez nich witrynie, by "podbić" jej ranking.

>> Czytaj także: Jak bezpiecznie rozpocząć przedświąteczne zakupy (wideo)

Jarosław Samonek, Regional Manager CEE w Trend Micro, przygotował kilka praktycznych wskazówek, które warto mieć na uwadze, szukając w internecie pomysłów na zbliżające się święta:

  1. Jeśli wiesz, jaką witrynę chcesz odwiedzić, wpisz jej adres bezpośrednio w pasku przeglądarki, aby uniknąć wejścia na niewłaściwy wynik wyszukiwania.

  2. Nie klikaj w podejrzanie wyglądające adresy URL, nawet jeśli te pojawiają się jako najlepsze wyniki w wyszukiwarkach.

  3. Przeczytaj skrót wyników wyszukiwania (tekst, który pojawia się zaraz pod linkiem do strony). Wynik wyszukiwania można uznać za podejrzany, jeśli nie zawiera adekwatnego do wyszukiwania opisu witryny.

  4. Zainstaluj dobry program do filtrowania URL, zintegrowany z przeglądarką internetową.

  5. Pamiętaj, że w życiu rzadko dostaje się coś za darmo. Wiele stron oferujących darmowe aplikacje czy usługi tak naprawdę służy jedynie temu, aby infekować swoich gości lub zdobywać o nich informacje, które później mogą być w różny sposób wykorzystywane.

>> Czytaj także: Serdeczne życzenia przykrywką dla złośliwego kodu


Źródło: Trend Micro


Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima