Cyberatak z wykorzystaniem IoT może pozbawić miasto wody!

12-09-2018, 20:24

W nowoczesnych przestrzeniach stosuje się coraz szerszą gamę produktów typu IoT. Wykorzystywane są one, m.in. do sterowania różnymi zasobami, takimi jak woda czy energia elektryczna. Luki w zabezpieczeniach tych urządzeń narażają użytkowników, a nawet całe miasta, na potencjalną katastrofę.

W artykule naukowym opublikowanym przez badaczy z Uniwersytetu Ben Guriona przedstawiono rozproszony model ataku ukierunkowanego na inteligentne systemy irygacyjne, które automatyzują proces nawadniania ogrodów lub trawników. Naukowcy przeanalizowali trzy inteligentne tryskacze i wykryli usterki, które pozwalają napastnikowi kontrolować przepływ wody.

Po przeanalizowaniu działania inteligentnych tryskaczy GreenIQ i BlueSpray naukowcy zauważyli, że ich połączenie z serwerem wirtualnym (serwerem w chmurze obliczeniowej) nie zostało zaszyfrowane. Pozwala to atakującemu, mającemu dostęp do tej samej sieci lokalnej, przechwytywać ruch w sieci i zmieniać polecenia wysyłane do systemu irygacyjnego, w tak zwanym ataku kryptologicznym (ang. man-in-the-middle).

Dostęp do lokalnej sieci wcale nie jest trudny. Naukowcy twierdzą, że atakujący mógłby wydzierżawić usługi botnetu, aby stworzyć sieć fałszywych urządzeń, których zadaniem jest wyszukiwanie inteligentnych tryskaczy.

Inteligentny zraszacz Rainmachine może automatycznie dostosować operacje i parametry nawadniania, zgodnie z danymi otrzymanymi z serwisów prognozy pogody Norweskiego Instytutu Meteorologicznego. Po przeanalizowaniu oprogramowania sprzętowego (ang. firmware) tryskaczy, naukowcy byli w stanie sfałszować prognozę pogody, ponieważ usługa dostarczała ją przez nieszyfrowane połączenie.

Cele ataku zostały wykryte w sieci lokalnej dzięki analizie połączenia między serwerem wirtualnym a każdym z trzech systemów nawadniających. Cały proces trwał 15 minut, poczynając od momentu zainicjowania wyszukiwania atakowanych urządzeń. Producenci zraszaczy nie oferowali innych produktów IoT, co zawęziło poszukiwania.

Naukowcy twierdzą, że atakowanie zautomatyzowanych systemów nawadniających może mieć wpływ na zaopatrzenie miasta w wodę. Zgodnie z ich obliczeniami, botnet składający się z 1.355 zraszaczy mógłby opróżnić standardową wieżę ciśnień w mniej niż godzinę; 23.866 pracujących przez sześć godzin opróżniłoby mały zbiornik przeciwpowodziowy.

Obecnie tryskacze GreenIQ szyfrują komunikację z serwerem wirtualnym. Zamknięto też port SSH, który może być wykorzystany przez atakującego do uruchomienia złośliwego kodu. Norweski Instytut Meteorologiczny wprowadził także aktualizację, która szyfruje połączenia z klientami.

Źródło: Bitdefender

 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031