Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Coraz więcej trojanów i nieznanych zagrożeń

27-07-2006, 12:31

Gwałtownie wzrasta liczba nowych trojanów, które atakują komputery na całym świecie. W drugim kwartale stanowiły one już ponad połową wszystkich nowych zagrożeń wynika z danych firmy Panda Software.

W drugim kwartale 2006 trojany stanowiły ponad 54% wszystkich zidentyfikowanych przez Panda Software złośliwych kodów. Powodem rosnącej popularności trojanów wśród internetowych przestępców jest ich użyteczność w osiąganiu korzyści finansowych. Można je zaprojektować tak, aby bez wiedzy użytkowników wykonywały bardzo różne szkodliwe działania np. kradły poufne dane, otwierały furtki.

Uwagę zwraca także dość duża liczba botów (16%) i zagrożeń z grupy Backdoors (12%) wykrytych przez Pandę w drugim kwartale 2006 roku. Te rodzaje zagrożeń są również wykorzystywane do przestępstw internetowych, przynoszących duże korzyści finansowe. Umożliwiają one tworzenie sieci komputerów typu zombie, które są wykorzystywane do różnego rodzaju szkodliwych działań (np. rozsyłania spamu).

Malejące znaczenie robaków (4,9% nowych zagrożeń)związane jest z tym, że w odróżnieniu od trojanów, ich działania są zwykle wyraźnie widoczne, co przyciąga uwagę zarówno mediów, jak i użytkowników i powoduje natychmiastową interwencję w celu usunięcia z systemu.

Rośnie też liczba nowych, nieskatalogowanych zagrożeń i większość z nich jest narzędziem cyberprzestępców. Zdaniem Pandy aby należycie się zabezpieczyć nie wystarczy już więc zaktualizowany program antywirusowy - konieczne jest zastosowanie zaawansowanych technologii proaktywnych, które potrafią poradzić sobie z zagrożeniami, na które nie wynaleziono jeszcze szczepionki.

Warto jeszcze wspomnieć, że nic nie zastąpi także zdrowego rozsądku użytkowników internetu.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Panda Software