Coraz więcej seniorów uczy się obsługi internetu
Jutro w Krakowie zostanie zainaugurowany pierwszy kurs obsługi internetu i komputera organizowany w ramach programu "Akademia e-Seniora". Podobne kursy odbędą się również w innych miastach. Mają one przeciwdziałać technologicznemu wykluczeniu seniorów, którzy zresztą bardzo chętnie poznają nowe technologie.
reklama
Osoby w wieku powyżej 50 lat stanowią aż 29% naszego społeczeństwa. Niestety zaledwie 3,7% przedstawicieli tej grupy korzysta z internetu. To dużo mniej, niż w większości krajów UE.
Ten stan rzeczy ma zmienić właśnie Akademia e-Seniora prowadzona przez firmę UPC we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii. Nie trzeba się obawiać o to, że nie będzie chętnych do wzięcia udziału w programie. W ubiegłym roku na kursy internetowe zorganizowane przez UPC Polska na jedno miejsce zgłaszało się nawet 8-10 osób. W tym roku kursów będzie więcej i każdy z nich będzie dłuższy.
Kursy odbędą się w dwóch edycjach: wiosenno-letniej i jesiennej. W pierwszej weźmie udział około 450 seniorów. Podobna liczba osób będzie mogła skorzystać z zajęć jesienią. Najbliższa edycja kursów rozpocznie się w drugiej połowie czerwca, w zależności od miejscowości i ośrodka: 19 czerwca w Krakowie, 20 czerwca w Szczecinie i Gdańsku, 21 czerwca w Warszawie, Wrocławiu i Kielcach i Katowicach, 26 czerwca w Opolu, 27 czerwca w Lublinie i Bydgoszczy.
W ramach kursów Akademii seniorzy będą poznawali komputer i internet według specjalnie opracowanej metody. Zajęcia poprowadzą specjalnie wyszkoleni instruktorzy. Uczestnicy otrzymają też specjalnie przygotowany dla nich podręcznik z przykładami, ćwiczeniami i informacjami dodatkowymi.
Seniorzy nauczą się m.in. wyszukiwania informacji na stronach WWW, wysyłania maili i porozumiewania się za pomocą komunikatorów. Zapoznają się też z takimi pojęciami, jak: czat, forum, grupa dyskusyjna, multimedia. Kurs będzie trwał 16 godzin zegarowych, ale po zajęciach seniorzy będą mogli skorzystać z dodatkowych konsultacji. Obecna edycja kursów jest odpłatna, ale koszt jest niewielki - 28 zł od osoby.
Program Akademia e-Seniora nie będzie ograniczał się tylko do kursów. Niebawem ruszy strona WWW dedykowana programowi szkoleniowemu. Ponadto po zakończeniu kursów ich absolwenci będą mogli się spotykać w wyznaczonych godzinach w internetowym klubie e-Seniora w pracowniach UPC. W ramach klubu będą mogli nieodpłatnie skorzystać z internetu. Plany rozwoju projektu obejmują także organizowanie spotkań ze znanymi osobami, które korzystają z globalnej sieci.