Co zrobić ze zużytym sprzętem?

28-03-2008, 09:03

Sprzęt elektryczny i elektroniczny nie powinien trafiać na śmietnik, ale przedsiębiorcy nie zawsze informują o tym, w jaki sposób można się go pozbyć – wynika z kontroli Inspekcji Handlowej. Z tego powodu Urząd Ochrony Konkurencji i Konusmentów postanowił przypomnieć, co można zrobić ze starymi urządzeniami.

Wspomniana kontrola Inspekcji Handlowej dotyczyła wyrobów AGD. Przebadano 563 artykuły, z których co czwarty nie zawierał informacji o postępowaniu ze zużytym sprzętem.

Zgodnie z prawem do wyrobów elektrycznych i elektronicznych powinny być dołączone m.in. informacje o zakazie umieszczania zużytego sprzętu wraz z innymi odpadami. W miejscach sprzedaży powinna być natomiast widoczna informacja o punktach zbierania zużytego sprzętu.

Na śmietnik nie można wyrzucać nie tylko komputerów, monitorów i procesorów, ale także myszy, klawiatur i drukarek. Niezgodne z prawem jest także wyrzucanie telefonów i innych sprzętów służących do transmisji głosu. Pełny wykaz takich produktów znajdziemy na stronie UOKiK.

Sonda
Co robisz ze zużytym sprzętem?
  • Wyrzucam na śmietnik
  • Oddaję do sklepu
  • Oddaję do punktu/firmy wywożącej odpady
  • Trzymam w domu
wyniki  komentarze

W związku z wynikami kontroli i przy okazji wiosennych porządków UOKiK postanowił przypomnieć, że są trzy sposoby na pozbycie się starego sprzętu.

  1. W przypadku zakupu nowego sprzętu możemy oddać do sklepu stary sprzęt tego samego rodzaju i w tej samej ilości. Zgodnie z prawem, w przypadku zakupu nowego sprzętu na sprzedawcy ciąży obowiązek bezpłatnego przyjęcia starego, zużytego towaru od konsumenta.
  2. Można oddać sprzęt do punktu zbierania zużytego sprzętu, który powinien się znajdować na terenie każdej gminy. Informacje o takich punktach można uzyskać w gminie oraz w miejscu sprzedaży nowych towarów RTV i AGD. Samo oddanie sprzęty to punktu jest bezpłatne, ale koszt dostarczenia wyrobów do punktu ponosi konsument.
  3. Zużyty sprzęt może również odebrać od nas spółka zajmująca się odbiorem i wywozem odpadów. W celu ustalenia sposobu odbioru należy skontaktować się bezpośrednio z taką spółką bądź zarządcą naszej nieruchomości.

UOKiK przypomina, że umieszczanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z innymi odpadami, wyrzucenie go na śmietnik, pozostawienie pod blokiem, czy wywożenie do lasu jest zabronione. Za złamanie tego zakazu grozi kara grzywny.


Źródło: UOKiK
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy