Co zrobić z pieniędzmi UKE?

20-01-2009, 06:56

905 milionów złotych, które w zeszłym roku zarobił Urząd Komunikacji Elektronicznej, trafiły do budżetu państwa bez specjalnego przeznaczenia. UKE proponuje jednak, by to zmienić.

Przejście z telewizji analogowej na cyfrową zaplanowano w Polsce do 2012 roku. Jednak nadawanie pierwszych programów powinno rozpocząć się już we wrześniu br. Tymczasem wciąż nie wiadomo dokładnie, jak zorganizowany będzie rynek ani ile na cyfryzację wyłoży budżet państwa.

Między innymi z tych powodów dwie największe stacje komercyjne - TVN i Polsat - ogłosiły, że nie wezmą udziału w przedsięwzięciu. Żądają najpierw ustawowego uregulowania sytuacji. Urząd Komunikacji Elektronicznej chce bowiem, by nadawcy w momencie, gdy zaczną nadawać cyfrowo, zrezygnowali z licencji analogowych.

Jednym z poważnych problemów jest kwestia dekoderów cyfrowych przeznaczonych dla starszych modeli telewizorów. Nikt nie spodziewa się bowiem, że wszystkie gospodarstwa domowe wymienią odbiorniki na najnowsze, gdyż części z nich po prostu na to nie stać. By jednak nie straciły one możliwości oglądania telewizji, istnieje możliwość podłączenia dekoderów, dzięki którym sygnał cyfrowy zmieniony będzie na analogowy. Nie wiadomo jednak, kto ma za to zapłacić.

Sonda
Pieniądze zarobione przez UKE powinny:
  • trafiać do wspólnego worka
  • być przeznaczane na konkretne cele
  • jest mi to obojętne
wyniki  komentarze

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, powiedział, że na cel ten potrzebnych jest około 400 milionów złotych. Jak się jednak okazuje, potrzebne środki finansowe w budżecie państwa się znalazły. W zeszłym tygodniu Dziennik Internautów informował, że Urząd Komunikacji Elektronicznej zarobił w 2008 roku 905 milionów złotych - ponad 400 milionów więcej niż zakładano.

Problem jednak w tym, że pieniądze te trafiają do wspólnego worka, z którego może być finansowane praktycznie wszystko. UKE proponuje więc, by pieniądze, które on zarabia trafiały z powrotem na rynek. Pomysłów na ich wykorzystanie jest kilka - gwarantowane kredyty dla samorządów na budowę infrastruktury telekomunikacyjnej czy też powołanie Fundacji Cyfrowa Polska, która kupowałaby m.in. dekodery cyfrowe dla najuboższych - pisze Gazeta Prawna.

Pomysł UKE wart jest rozważenia, zwłaszcza że na cel ten znalazły się dodatkowe pieniądze. Nie jest wykluczone, że ten rok także będzie dla UKE owocny. Wpłacanie pieniędzy do budżetu państwa jest niewątpliwie rozwiązaniem najprostszym, pytanie jednak, czy zarobionych w ten sposób pieniędzy nie można wydać w sposób bardziej efektywny.


Następny artykuł » zamknij

Znikną papierowe indeksy

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031