Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Co zrobić, aby z sukcesem wdrożyć ERP w przedsiębiorstwie?

10-06-2021, 13:46

Wdrożenie systemu ERP to spore przedsięwzięcie, do którego organizacja musi się solidnie przygotować. Wybór wysokiej jakości oprogramowania nie zawsze gwarantuje nam sukces, szczególnie gdy nie przykładamy odpowiedniej uwagi procesowi wdrożenia. Co zrobić by wdrożenie systemu klasy Enterprise Resource Planning było czystą przyjemnością?

Identyfikacja potrzeb organizacji 

Wdrożenie systemu ERP to popularny sposób wśród organizacji z wszystkich branż na to, by zoptymalizować zarządzanie zasobami firmy. W wielu przypadkach firma decyduje się na tego typu inwestycje ze względu na panującą w biznesie modę na usprawnienia. Taka pobudka jednak nie przyniesie zbyt wiele pożytku - okaże się, że nieprzemyślana i jednocześnie kosztowna inwestycja była tak naprawdę zupełnie niepotrzebna

Decyzja o wdrożeniu systemu klasy ERP powinna być poprzedzona identyfikacją potrzeb i celów, jakie ma organizacja. Zarządzanie zasobami w firmie jest nieefektywne? Procesy, które składają się na ogół działalności, są wykonywane zbyt wolno, są zbyt kosztowne lub nie są wysokiej jakości? Organizacja planuje poprawić jakość przepływu danych pomiędzy działami? A może każdy dział pracuje w oparciu o inny system, co generuje koszty i zbędne nieporozumienia? Każdy z tych czynników może być świetnym argumentem za wdrożeniem systemu ERP. Należy jednak poznać wszystkie słabości organizacji i przeanalizować potencjalny wpływ narzędzia ERP na poprawę działania firmy. 

Analiza procesów zachodzących w firmie

By wdrożenie narzędzia klasy ERP przebiegło pomyślnie, bardzo ważnym elementem procesu przygotowawczego jest dogłębna analiza procesów biznesowych zachodzących w przedsiębiorstwie. Każdy element powinien być przestudiowany pod kątem wdrożenia ERP. W tym celu przydatna okazuje się współpraca pomiędzy pracownikami firmy a firmą wdrożeniową. 

To pracownicy najlepiej wiedzą, jakie funkcje systemu ERP przydadzą się w pracy. Firma wdrożeniowa będzie w stanie na podstawie swojego dużego doświadczenia pomóc w odpowiednim zaprojektowaniu rozwiązania, które przyniesie firmie najwięcej korzyści. 

Co zrobić, aby z sukcesem wdrożyć ERP w przedsiębiorstwie?

Dobra komunikacja na linii pracownicy - firma wdrożeniowa

Wcześniej wspomniano już o wadze komunikacji pomiędzy firmą wdrożeniową a firmą, która jest przedmiotem wdrożenia. To niesamowicie istotny czynnik, od którego w głównej mierze zależy dopięcie wdrożenia z uwzględnieniem planowanych kosztów i horyzontu czasowego.

Firma powinna wyodrębnić grupę projektową, która od strony firmy będzie koordynować prace wdrożeniowe. Pracownicy Ci są zobowiązani do ścisłej współpracy z firmą wdrożeniową na każdym etapie wdrożenia. Równie ważne jest poinformowanie pracowników o fakcie wdrożenia ERP oraz zorganizowanie szkoleń i warsztatów, które umożliwią sprawną pracę z systemem już od pierwszych dni startu.

Przygotowanie do integracji ERP z innymi systemami

Nowoczesna organizacja jeszcze przed wdrożeniem systemu klasy ERP pracuje na wielu innych systemach do zarządzania relacjami z klientem, zarządzania procesami magazynowymi czy systemem wspomagającym produkcję. Dużą korzyścią wynikającą z wdrożenia narzędzia ERP jest możliwość integracji wszystkich systemów w jeden, co pozwoli na stworzenie zaawansowanego i jednorodnego organizmu,  z którego korzystać będą wszyscy pracownicy bez względu na zajmowany dział. 

Wiele systemów wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Wdrożenie systemu MES – od czego należy zacząć i jakich błędów nie należy popełnić? Dlatego też warto wraz z firmą wdrożeniową przygotować się do procesu integracji poszczególnych systemów. 

Testowanie rozwiązania ERP

Żaden system informatyczny nie może rozpocząć swojej pracy bez fazy testowania. Nie inaczej jest w przypadku systemu klasy ERP. Organizacja jest zobowiązana do stworzenia scenariuszy testowych odpowiadających realnym procesom. Takie scenariusze dostarczą nam pełnej informacji na temat tego, czy ERP jest gotowe do działania w normalnych warunkach. 

Traktowanie procesu testowania po macoszemu jest gotową receptą na błędy systemu, które spowodują dodatkowe opóźnienia i wygenerują niepotrzebne koszty, których można uniknąć. 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik



Tematy pokrewne:  

tag nowptag nolstag forevertag ERPtag Enterprise Resource Planning