Co warto wiedzieć o pożyczkach płynnościowych dla firm poszkodowanych w trakcie pandemii

06-06-2020, 11:40

Zerowe oprocentowanie, sześciomiesięczna karencja, brak dodatkowych kosztów prowizji oraz wkładu własnego - to tylko niektóre z zalet pożyczek płynnościowych dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które z powodu pandemii Covid-19 mają problemy z zachowaniem płynności finansowej. Nowa pula pożyczek płynnościowych rusza od lipca.

Uruchomione w kwietniu pożyczki płynnościowe spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Z tego powodu aktualnie pożyczki są niedostępne. Zdaniem Daniela Szczechowskiego, naczelnika Wydziału Instrumentów Finansowych i Projektów DIR w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczona wstępnie na program pożyczek płynnościowych kwota 400 mln zł okazała się "znacząco niewystarczająca". - Podwyższyliśmy jego wartość o kolejne 150 mln zł, ale to nie koniec. Planujemy przeznaczyć jeszcze 500 mln zł, cała wartość programu przekroczy 1 mld zł – powiedział Daniel Szczechowski.

Kto może ubiegać się o pożyczkę płynnościową

Pożyczka płynnościowa z Programu Inteligentny Rozwój (POIR) jest przeznaczona dla firm zatrudniających do 250 pracowników, bez względu na branżę, w jakiej działają. To instrument wsparcia, który ma umożliwić przedsiębiorstwom zachowanie płynności finansowej i pokryć wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności firmy.

Na co można przeznaczyć pożyczkę płynnościową

Wsparcie finansowe w tej formie może zostać przeznaczone na wynagrodzenia pracowników (także składowe należne ZUS i US), koszty pracownicze podwykonawców wykonujących pracę na terenie firmy, pokrycie zobowiązań publiczno-prywatnych oraz zobowiązań handlowych i zaległych faktur. Z pożyczki można też pokryć koszty użytkowania infrastruktury, zakupu towarów, zobowiązań i wydatków nieopłaconych na dzień 1 lutego 2020 r., a nawet koszty inwestycji – chociaż na ten cel nie można przeznaczyć więcej niż 20 proc. wartości pożyczki.

Jak wysoką pożyczkę płynnościową można otrzymać

Wysokość pożyczki jest ustalana indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy. Maksymalnie może ona wynieść 25 proc. obrotu za 2019 r. albo dwukrotność kwoty wynagrodzeń wypłaconych w 2019 r. Jeżeli pożyczkobiorca przedstawi odpowiednie uzasadnienie, kwota pożyczki może zostać zwiększona do kwoty odpowiadającej zapotrzebowaniu na płynność od dnia udzielenia pomocy przez najbliższe 18 miesięcy. Przedsiębiorca będzie mógł uzyskać więcej niż jedną pożyczkę płynnościową, pod warunkiem, że ich łączna kwota nie przekroczy 15 mln zł.

Jak wygląda spłata pożyczki płynnościowej

Klienci spłacają tylko kapitał, odsetki są finansowane z dotacji, która jest udzielana automatycznie - bez wniosku przedsiębiorcy. Okres spłaty to 6 lat z sześciomiesięczną karencją w spłacie pierwszej raty. Wydatki kwalifikowalne liczone są od 1 lutego 2020 r., a pożyczkę należy rozliczyć w ciągu 180 dni od daty jej wypłaty.

Pożyczka płynnościowa a inne formy pomocy publicznej

Pomoc w formie pożyczki płynnościowej, której ramy zostały opracowane przez Komisję Europejską, nie koliduje z innymi formami pomocy publicznej. Można korzystać z niej równolegle ze wsparciem w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Ważne, aby przedsiębiorca jasno przedstawił, dlaczego potrzebuje wsparcia. Spoczywa na nim udowodnienie, że epidemia Covid-19 wpłynęła na pogorszenie bieżącej działalności i zagraża funkcjonowaniu firmy.

Jakie zabezpieczenie jest potrzebne pod pożyczkę płynnościową

Warunki wejścia nie są tak sztywne. Pożyczka musi być zabezpieczona, ale do 100 tys. zł wystarczy zabezpieczenie wekslem in blanco. Dla wyższych kwot pożyczki pośrednicy finansowi mogą zażądać innych zabezpieczeń.

Kto weryfikuje wnioski o pożyczkę płynnościową

Weryfikacja wniosku należy do instytucji finansującej. BGK udziela wsparcia poprzez sieć pośredników finansowych, których pełna lista znajduje się na stronie internetowej banku. Formalności można przeprowadzić online lub w biurze pośrednika.

Pożyczki płynnościowe zostały uruchomione przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej z Programu Inteligentny Rozwój.

Nowa pula zostanie uruchomiona na początku lipca, część środków zasili już działające instytucje finansowe. Mogą one udzielić finansowania firmom, które dotychczas złożyły wnioski, a także uruchomić nowe nabory.

Chcąc uzyskać pożyczkę należy zwrócić się do instytucji finansującej współpracującej z BGK. Wzory wniosków wraz z wykazem wymaganych dokumentów dostępne są na stronach internetowych pośredników.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930