Co warto wiedzieć o platformie obsługi zgłoszeń sygnalistów?

01-09-2021, 22:09

Angielskie określenie whistleblowing, tłumaczone na język polski jako sygnalizowanie oznacza anonimowe zgłaszanie naruszeń norm prawnych lub etycznych w organizacji. Ma za zadanie pomóc w zapobieganiu powstawaniu szkód po stronie firmy lub instytucji. Jak zatem w praktyce wyglądają obowiązki pracodawcy, proces zgłaszania nieprawidłowości i kwestia ochrony?

Jak wygląda system dokonywania zgłoszeń?

Nieprawidłowości zgłaszać można na różne sposoby. Wśród nich wymienić można specjalne skrzynki w miejscu pracy, utworzony w tym celu adres mailowy lub poprzez delegowaną osobę przyjmującą w osobnym biurze. Najbezpieczniejszą, prostą i niezawodną formą jest jednak skorzystanie z platformy do przyjmowania i obsługi zgłoszeń. Jest to rodzaj oprogramowania stworzonego z myślą o firmach, spółkach, podmiotach administracji publicznej, a także kancelariach prawnych czy biurach rachunkowych. Nie bez znaczenia jest w tym wypadku odpowiednie wdrożenie systemu oraz przeszkolenie pracowników.

Obowiązki pracodawcy względem sygnalistów

Co warto wiedzieć o platformie obsługi zgłoszeń sygnalistów?

Nowa unijna Dyrektywa o ochronie sygnalistów, skoncentrowana jest na stworzeniu zbioru regulacji koniecznych do wdrożenia we wszystkich państwach członkowskich. Dzięki niej najpewniej wkrótce dotychczasowe metody składania zgłoszeń staną się nieaktualne. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie możliwości anonimowego zgłoszenia i uzyskania odpowiedzi przez sygnalistę. Po raz kolejny więc najlepszym rozwiązaniem okazuje się narzędzie w postaci oprogramowania, które zapewnia skuteczne i wygodne wsparcie w zakresie whistleblowingu. Brak usługi tego typu w firmach zatrudniających ponad pięćdziesiąt pracowników oraz w oraganizacjach w sektorze publicznym grozi bowiem wysokimi karami.

Kompetencje i system ochrony sygnalistów w praktyce

Wejście w życie Dyrektywy o ochronie sygnalistów z pewnością wpłynie na sytuację rynkową. Z powodzeniem założyć można, że powstaną wyspecjalizowane podmioty, świadczące usługi w tym zakresie. Warto podkreślić, że tematyka zgłoszeń podejmuje z reguły kwestie istotnych naruszeń, dlatego też odpowiednio wyszkolone osoby o właściwych kompetencjach są aspektem kluczowym. Podmiot odpowiedzialny za wybór narzędzia i wdrożenie dyrektywy z uwagą powinien zatem podejść do wyboru organizacji przyjmującej i rozpatrującej zgłoszenia sygnalistów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj szerszy artykuł na 4integrity.pl

https://4integrity.pl/system-obslugi-zgloszen-sygnalistow/

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag sygnaliścitag nowptag nols


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.