Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W każdym domu warto stworzyć nawet niewielki warsztat majsterkowicza. Nawet jeśli nie masz smykałki do majsterkowania, warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi i niezbędne sprzęty do takiego mini warsztatu. Co warto mieć w domowym warsztacie? Gdzie można urządzić domowy warsztat? Co wziąć pod uwagę, tworząc domowy warsztat? Jakie wyposażenie warsztatu domowego będzie potrzebne? Od czego zacząć przygotowania, aby stworzyć domowy warsztat majsterkowicza? Czy w domowym warsztacie przydadzą się jedynie profesjonalne narzędzia?

konto firmowe

reklama


Co warto mieć w domowym warsztacie

Warsztat domowy - gdzie umiejscowić i co warto wziąć pod uwagę?

Niemal każdy mężczyzna, niezależnie od swojej pasji, marzy, aby mieć profesjonalny warsztat do niezbędnych prac i hobbystycznego majsterkowania. Jakie są jednak założenia takiego warsztatu domowego? Od czego należy zacząć?

Oczywiście, warto mieć odpowiednie pomieszczenie. Warsztat może być urządzony w garażu, na strychu, w piwnicy, w szopie, komórce, a także dowolnym wolnym pomieszczeniu w twoim domu.

Ważne jest jednak także określenie, co będziesz robił w takim warsztacie? Jakie czynności zamierzasz tam wykonywać? Z jakimi materiałami będziesz pracował? Czy przyda ci się jedynie minimum miejsca do wykonywania drobnych napraw domowych, czy może masz zamiar pracować w drewnie albo z elektroniką? Określenie podstaw pozwoli ci nie tylko określić wielkość samego pomieszczenia warsztatu, ale także to, jakie faktyczne narzędzia powinny się w nim znaleźć.

Jak urządzić domowy warsztat majsterkowicza?

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie planowania od określenia, że idealny warsztat powinien być funkcjonalny, estetyczny, bezpieczny i musi zapewniać komfort pracy. Musi być zatem dobrze zorganizowany. To, czy przyda ci się w nim jedynie prosta skrzynka narzędziowa czy bardziej rozbudowany domek narzędziowy, zależy od tego jak wiele będziesz w nim pracował.

Zanim jednak zaczniesz, trzeba zadbać o podstawy. Przyda ci się zatem stosowne wyciszenie pomieszczenia np. panelami akustycznymi, aby nie przeszkadzać pozostałym domownikom (zwłaszcza jeśli masz warsztat w pokoju w domu albo na strychu lub w piwnicy), solidny i trwały blat roboczy, krzesło ergonomiczne z oparciem i podłokietnikami (najlepiej z regulowaną wysokością). Zadbaj też o odpowiednią wentylację i dostęp do gniazdek elektrycznych, najlepiej z osłoną. Niezbędne będzie także właściwe oświetlenie z kilku punktów. Oświetlony powinien być blat roboczy np. lampą warsztatową mocowaną w ścianie lub do blatu, a także listwy ledowe montowane do półek z narzędziami. 

Dobrą praktyką jest także sortowanie elementów wyposażenia w grupach, w taki sposób, aby mieć do nich łatwy dostęp, a jednocześnie dobrze zabezpieczone, zarówno przed wypadnięciem jak i przed zasięgiem dzieci czy zwierząt, jeśli przypadkiem znajdą się w twoim królestwie.

Niezbędne wyposażenie domowego warsztatu

Co powinno się znaleźć na wyposażeniu warsztatu domowego? W zależności od różnych prac, możesz wyposażyć się w podstawowe narzędzia ręczne, zestawy profesjonalnych wibrujących narzędzi czy elektronarzędzia.

Z podstawowych elementów warto mieć takie narzędzia jak młotek, zestaw śrubokrętów, klucze nasadowe, klucz francuski, klucz nastawny, obcęgi, dłuto, imadło, papier ścierny, walcowaty kamień szlifierski, szpachelkę, kombinerki, zestaw pędzli, pistolet do klejenia na gorąco, miarkę, poziomicę, kątownik.

Oprócz tego niezbędna będzie wiertarka, wkrętarka akumulatorowa, szlifierka kątowa, pilarka elektryczna, tarcza tnąca, spawarka czy lutownica.

Oczywiście, listę narzędzi możesz stopniowo rozwijać w ramach potrzeb lub swojej większej pasji. Z całą pewnością jednak, powyżej wymienione narzędzia to zdecydowane must have.

 

Foto: Pixabay, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *